„Věděla jsem, že má babička má ostrý jazyk, ale tohle jsem nečekala: ‚Marie, tvůj gauč je měkčí'“
Jako děti jsme s bratrem Petrem vždy věděli, že naše babička má ostrý jazyk. Byla to žena, která nikdy neobalovala své názory do cukru, a i když to někdy bylo tvrdé, naučili jsme se s tím žít. Teď, když jsme dospělí, má Petr rodinu se dvěma dětmi a já jsem stále svobodná a hledám. Udržujeme kontakt, aniž bychom zpomalili naše rušné životy. Někdy mě Petr požádá o pomoc s dětmi nebo kolem domu, ale tentokrát to bylo jiné.
Bylo chladné sobotní odpoledne, když mi Petr zavolal. „Ahoj Marie, můžeš přijít? Babička je tady a… no, je prostě babička,“ řekl s povzdechem. Věděla jsem přesně, co tím myslí. Babička měla způsob, jak všechny přivést do rozpaků svými přímými komentáři a kritickými poznámkami.
Když jsem dorazila k Petrovi domů, přivítal mě obvyklý chaos domácnosti s malými dětmi. Hračky byly rozházené všude a z obýváku se ozývaly zvuky pohádek. Babička seděla na gauči a s pohledem plným nesouhlasu si prohlížela místnost.
„Ahoj babi,“ řekla jsem a snažila se usmát, když jsem vešla.
„Marie,“ odpověděla stručně, sotva zvedla oči od pletení. „Vidím, že sis stále nenašla manžela.“
Kousla jsem se do jazyka a zhluboka se nadechla. „Ne, pořád hledám,“ řekla jsem a snažila se udržet lehký tón.
Petr vešel do místnosti s tácem čaje a sušenek. „Tady máš, babi,“ řekl a položil ho na konferenční stolek.
Babička si usrkla čaje a pak se na mě podívala pronikavým pohledem. „Marie, tvůj gauč je měkčí než tenhle,“ řekla z ničeho nic.
Mrkla jsem překvapením. „Co tím myslíš?“ zeptala jsem se.
„Myslím přesně to, co jsem řekla,“ odpověděla. „Tvůj gauč je měkčí. Tenhle je příliš tvrdý. Měla bys si pořídit nový.“
Vyměnila jsem si zmatený pohled s Petrem. „Babičko, proč záleží na tom, jak měkký je můj gauč?“ zeptala jsem se.
„Záleží na tom, protože to ukazuje, jak žiješ svůj život,“ řekla ostře. „Měkký gauč znamená, že jsi líná a spokojená. Musíš se zocelit.“
Cítila jsem, jak se mi v krku tvoří knedlík. Nešlo jen o gauč; šlo o všechno. Babička byla vždy kritická k mým rozhodnutím, mému životnímu stylu a teď i k mému nábytku. Podívala jsem se na Petra, který vypadal stejně nepohodlně.
„Babičko, to není fér,“ řekl Petr jemně. „Marie tvrdě pracuje a dělá to nejlepší.“
„Dělá to nejlepší?“ babička posměšně odfrkla. „Její nejlepší není dost dobré. Musí přestat být tak měkká a začít něco dělat.“
Nedokázala jsem to už déle zadržet. „Babičko, to stačí,“ řekla jsem s třesoucím se hlasem. „Nemáš právo soudit mě nebo můj život podle toho, jak měkký je můj gauč.“
V místnosti zavládlo napjaté ticho. Babička se na mě podívala s překvapením a hněvem. „No, jestli nezvládneš trochu kritiky, možná jsi opravdu příliš měkká,“ řekla chladně.
Postavila jsem se a cítila slzy v koutcích očí. „Odcházím,“ řekla jsem tiše. „Petře, uvidíme se později.“
Když jsem vyšla z domu, pocítila jsem vlnu emocí—hněv, bolest, frustraci. Babiččina slova zasáhla hluboko a nemohla jsem setřást pocit, že bez ohledu na to, co udělám, nikdy pro ni nebudu dost dobrá.
Tu noc, když jsem seděla na svém údajně příliš měkkém gauči, uvědomila jsem si, že některé rány se nikdy úplně nezahojí. Babiččina tvrdá slova zanechala jizvu, která mi vždy připomene její nesouhlas. A i když vím, že ji ani její názory nemohu změnit, také vím, že musím najít způsob, jak žít svůj život podle svých vlastních pravidel—měkký gauč a všechno ostatní.