Nečekaný boj: Když se péče o tátu stala příliš náročnou
Když jsem poprvé uvažovala o tom, že bych přestěhovala svého tátu, Karla, ke mně domů, zdálo se to jako nejvíce soucitné rozhodnutí. Koneckonců, celý život se o mě staral a teď byla řada na mně, abych mu to oplatila. Táta žil sám ve svém skromném domě v Brně od té doby, co před dvěma lety zemřela máma. Jeho zdraví se zhoršovalo a já se obávala, že zůstane sám. Proto jsem se rozhodla přestěhovat ho ke mně do Prahy.
První týden byl plný optimismu a pocitu smysluplnosti. Přestavěla jsem svůj pokoj pro hosty, aby se tam cítil pohodlně, včetně jeho oblíbeného křesla a malé televize. Večer jsme trávili vzpomínáním na staré časy a já cítila hluboké uspokojení z toho, že dělám správnou věc.
Jak ale dny přecházely v týdny, začala se projevovat realita situace. Tátovy zdravotní problémy byly vážnější, než jsem očekávala. Potřeboval neustálý dohled a pomoc s každodenními činnostmi. Balancování jeho potřeb s mým náročným zaměstnáním se stávalo stále obtížnějším. Byla jsem vyčerpaná fyzicky i emocionálně.
Tátova přítomnost také začala napínat můj vztah s partnerem, Petrem. Vždy jsme si užívali klidný a uspořádaný domov, ale teď byl plný zvuků lékařského vybavení a častých návštěv zdravotnických pracovníků. Naše kdysi poklidné večery byly nahrazeny stresem a napětím.
Přes veškerou mou snahu se tátův stav nadále zhoršoval. Stával se zapomnětlivějším a zmatenějším, často si mě pletl s někým jiným nebo zapomínal, kde je. Bylo srdcervoucí ho takto vidět a cítila jsem se bezmocná.
Jednoho obzvlášť těžkého večera, po dlouhém dni v práci a večeru stráveném snahou uklidnit tátu během jednoho z jeho záchvatů, mě Petr posadil k vážnému rozhovoru. „Vím, že svého tátu miluješ,“ řekl jemně Petr, „ale tohle není udržitelné pro nikoho z nás.“
Věděla jsem, že má Petr pravdu, ale přiznat to mi připadalo jako zrada. Slíbila jsem si, že se o tátu postarám za každou cenu. Ale pravda byla taková, že jsem ho zklamala. Potřeboval specializovanější péči, než jakou jsem mohla poskytnout.
Po mnoha úvahách a několika slzavých rozhovorech se sourozenci jsme se rozhodli, že najít pro tátu pečovatelské zařízení je nejlepší možnost. Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem kdy musela udělat. Den, kdy jsme ho přestěhovali do zařízení, byl plný pocitů viny a smutku.
Moje rodina to nechápala. Obviňovali mě, že jsem to vzdala příliš snadno, že jsem se dost nesnažila. Ale oni tam nebyli, aby viděli tu zátěž na nás všechny. Neviděli, jak moc táta potřeboval profesionální péči, kterou jsem mu prostě nemohla poskytnout.
Nyní, když navštěvuji tátu v jeho novém domově, stále bojuji s pocity viny a selhání. Ale také vidím, že dostává péči od lidí, kteří jsou vyškoleni mu pomoci. Není to konec, který jsem si přála, ale je to realita, kterou musíme přijmout.