Poslední přání mé tchyně: Neúnosný požadavek
„Nemůžeš to myslet vážně, Alžběto!“ vykřikla jsem, když jsem stála uprostřed našeho malého obývacího pokoje, který byl teď přeplněný krabicemi a nábytkem z jejího starého domu. Jakub seděl na pohovce, hlavu v dlaních, a snažil se ignorovat napětí, které mezi námi viselo jako těžký mrak.
Alžběta, moje tchyně, stála naproti mně s výrazem, který jsem nedokázala rozluštit. „Je to moje poslední přání,“ řekla klidně, ale v jejím hlase byla slyšet neústupnost. „Chci, abyste pojmenovali své první dítě po mém zesnulém manželovi, Františkovi.“
Zamrazilo mě. Jakub a já jsme o dětech ještě ani nezačali vážně mluvit. A teď tohle? Pojmenovat naše dítě po muži, kterého jsem nikdy nepoznala a o kterém Jakub nikdy nemluvil s láskou? Bylo to jako by mi někdo podal těžký kámen a očekával, že ho budu nosit celý život.
Jakub se konečně zvedl z pohovky a postavil se mezi nás. „Mami, tohle je něco, co musíme rozhodnout sami,“ řekl tiše, ale pevně. „Nemůžeš nám to vnucovat.“
Alžběta se na něj podívala s výrazem zklamání. „Jakube, vždyť víš, jak moc pro mě František znamenal. Bylo by to jako kdyby část jeho duše žila dál ve vašem dítěti.“
„Ale mami,“ začal Jakub znovu, „ty víš, že jsem s tátou neměl nejlepší vztah. A navíc, tohle je rozhodnutí pro mě a Annu.“ Otočil se ke mně s pohledem plným omluvy.
Cítila jsem, jak mi srdce buší v hrudi. Byla jsem rozpolcená mezi pochopením pro Alžbětinu bolest a touhou mít svobodu rozhodnout o budoucnosti naší rodiny bez nátlaku.
Dny plynuly a napětí v našem bytě bylo téměř hmatatelné. Alžběta se stáhla do sebe a trávila většinu času ve svém pokoji. Jakub se snažil udržet klidnou atmosféru, ale já viděla, jak ho to celé vyčerpává.
Jednoho večera jsem se rozhodla promluvit si s Alžbětou o samotě. Zaklepala jsem na její dveře a vstoupila do pokoje. Seděla u okna a dívala se ven na noční oblohu.
„Alžběto,“ začala jsem opatrně, „chápu, že je pro tebe František důležitý. Ale musíš pochopit i nás. Chceme mít možnost rozhodnout se sami.“
Otočila se ke mně s očima plnýma slz. „Vím, Anno,“ řekla tiše. „Jen jsem chtěla mít pocit, že tu po něm něco zůstane.“
Sedla jsem si vedle ní a vzala ji za ruku. „Možná bychom mohli najít jiný způsob, jak ho uctít,“ navrhla jsem. „Třeba nějakou vzpomínkovou tradici nebo něco podobného.“
Alžběta přikývla a já cítila, jak se mezi námi napětí pomalu rozpouští.
Když jsem se vrátila do obývacího pokoje, Jakub na mě čekal s otázkou v očích. „Jak to šlo?“ zeptal se.
„Myslím, že jsme našly kompromis,“ odpověděla jsem s úsměvem.
Jakub mě objal a já cítila úlevu, že jsme našli cestu ven z této složité situace.
Ale i tak mi v hlavě zůstala otázka: Proč jsou rodinné vztahy tak složité? A co bychom byli ochotni udělat pro klid v rodině?