Rozpad v srdci rodiny: Jak jsme s Evou ztratili jeden druhého
„Tohle už nemá cenu, Tomáši! Slyšíš mě vůbec?“ křičela Eva přes kuchyňský stůl, zatímco jsem se snažil najít odvahu jí podívat do očí. V ruce svírala hrnek s kávou tak pevně, až jsem se bál, že ho rozdrtí. Venku pršelo a kapky bubnovaly na parapet, jako by chtěly přehlušit náš rozhovor.
„Evo, prosím tě, uklidni se. Můžeme si o tom promluvit v klidu?“ snažil jsem se zachovat rozvahu, ale v hrudi mi bušilo srdce jako splašené. Věděl jsem, že tohle není první hádka – a rozhodně ne poslední. Už několik měsíců jsme spolu mluvili jen o dětech, hypotéce a tom, kdo koupí rohlíky. O lásce ani slovo.
Když jsme se před patnácti lety brali v kostele svatého Mikuláše na Malé Straně, byli jsme plní ideálů. Slíbili jsme si věrnost, úctu a že budeme stát při sobě v dobrém i zlém. Ale život v Praze nás semlel. Práce v reklamní agentuře mě pohltila natolik, že jsem domů chodil pozdě večer a Eva už dávno spala. Ona sama se snažila zvládat dvě děti, domácnost a ještě si přivydělávala účetnictvím.
Začali jsme žít vedle sebe, ne spolu. Každý večer jsem si říkal, že zítra to bude jiné – že jí obejmu, řeknu jí něco hezkého nebo ji aspoň vyslechnu. Ale vždycky jsem byl unavený nebo naštvaný kvůli práci. Eva mi to vyčítala čím dál častěji.
Jednou večer jsem přišel domů a slyšel Evu telefonovat v ložnici. „Ne, dneska to nejde… Tomáš je doma,“ šeptala do telefonu. Ztuhl jsem ve dveřích. Když jsem vešel, rychle položila mobil na noční stolek a usmála se na mě tím nuceným úsměvem, který jsem už dobře znal.
„Kdo to byl?“ zeptal jsem se.
„Nikdo důležitý,“ odpověděla a začala si prohlížet časopis.
Od té chvíle mezi námi vyrostla zeď. Přestal jsem jí důvěřovat a ona mi přestala cokoli vyprávět. Děti si všímaly napětí doma a začaly být neklidné. Syn Matěj měl problémy ve škole, dcera Klára se uzavřela do sebe.
Jednoho dne mi kolegyně Jana v práci řekla: „Tomáši, jsi poslední dobou nějaký mimo. Doma to neklape?“ Přikývl jsem a ona mě pozvala na kávu po práci. Povídali jsme si dlouho do večera a já měl pocit, že mě konečně někdo chápe. Začal jsem trávit s Janou víc času – nejdřív jen v práci, pak i mimo ni. Eva si toho všimla.
„Máš něco s Janou?“ zeptala se jednou ráno bez obalu.
„Ne! To je jen kamarádka,“ zalhal jsem bez mrknutí oka.
Ale pravda byla taková, že jsem k Janě začal cítit něco víc. Byla milá, naslouchala mi a nikdy mi nic nevyčítala. S Evou jsme se odcizili úplně.
Jednoho večera přišla Eva domů později než obvykle. Byla rozcuchaná a v očích měla slzy.
„Tomáši… já už nemůžu dál. Potřebuju pauzu,“ řekla tiše.
„Co tím myslíš?“ ptal jsem se zmateně.
„Chci rozvod.“
V tu chvíli se mi zhroutil svět. Všechno, co jsme budovali – společný byt na Žižkově, rodinné výlety do Krkonoš, večery u televize – to všechno najednou ztratilo smysl.
Snažil jsem se ji přesvědčit, že to zvládneme. Navrhoval jsem párovou terapii, společné víkendy bez dětí, cokoliv… Ale Eva byla rozhodnutá.
Děti plakaly a ptaly se proč už nebudeme všichni spolu. Matěj mi jednou řekl: „Tati, proč jsi na mamku pořád zlý?“ Neměl jsem odpověď.
V týdnech po rozchodu jsem přemýšlel nad tím, kde jsme udělali chybu. Došlo mi, že jsme oba zapomněli na základní hodnoty – důvěru, komunikaci a úctu jeden k druhému. Místo abychom spolu mluvili o svých pocitech a problémech, utíkali jsme před nimi – já k práci a Janě, Eva k tajemným telefonátům a tichu.
Dnes sedím v prázdném bytě a slyším ozvěnu vlastních kroků. Děti jsou u Evy a já mám čas přemýšlet nad tím, co všechno jsem ztratil svou lhostejností.
Možná jsme nemuseli skončit takhle, kdybychom si včas uvědomili, že vztah není samozřejmost a že je potřeba o něj pečovat každý den.
Co myslíte – dá se ještě zachránit vztah, když už je všechno rozbité? Nebo je někdy lepší začít znovu s čistým štítem?