Když láska naráží na víru: Příběh Jany a Petra
„Jano, tohle nikdy nemůže fungovat!“ křičela na mě máma, když jsem jí poprvé řekla o Petrovi. Stála jsem v kuchyni našeho panelákového bytu na pražském Proseku, ruce se mi třásly a v očích mě pálily slzy. „On je katolík! Ty víš, co to znamená? Jak bys mohla zapomenout na to, co tě učíme celý život?“
Srdce mi bušilo až v krku. Chtěla jsem jí říct, že láska je silnější než všechno ostatní, ale slova mi uvízla v hrdle. Petr byl první člověk, který mě opravdu viděl – ne jen jako dceru, která musí dodržovat pravidla, ale jako ženu s vlastními sny. Poznali jsme se na fakultě v Dejvicích. On studoval architekturu, já informatiku. První společný projekt, první káva v menze, první dotek jeho ruky na mé paži. Všechno bylo tak přirozené… dokud jsme nezačali mluvit o víře.
„Jani, já tě miluju,“ řekl mi jednou večer na lavičce v Riegrových sadech. „Ale moje rodina… Oni nikdy nepochopí, že bych si vzal někoho mimo naši víru.“
Zasmála jsem se tehdy, abych zahnala strach. „To zvládneme. Jsme přece v Česku, tady už přece lidi nejsou tak úzkoprsí.“ Ale hluboko uvnitř jsem věděla, že to není pravda. Moje rodina byla původem z Bosny a islám pro ně znamenal všechno. Pro Petra byla zase nedělní mše a svátosti středobodem života.
První velký střet přišel o Vánocích. Petr mě pozval k sobě domů do Plzně. Jeho maminka, paní Novotná, mě přijala s úsměvem, ale když jsem odmítla sklenku svařeného vína a místo kapra si dala jen bramborový salát, její pohled ztvrdl. „Ty nejíš ryby? Ani na Vánoce?“ zeptala se překvapeně.
Petr se mě snažil bránit: „Mami, Jana má jiné zvyky…“
„Ale tady jsme v Česku,“ odsekla jeho matka. „Tady máme svoje tradice.“
Cítila jsem se jako cizinka ve vlastní zemi. Po večeři jsme s Petrem seděli na schodech před domem a on mi stiskl ruku. „Promiň, že to bylo tak napjaté. Ale oni si zvyknou.“
Jenže nezvykli.
Moje rodina byla ještě tvrdší. Když jsem přivedla Petra na oslavu Eid al-Fitr, můj otec ho ani nepozdravil. „Křesťan v našem domě?“ procedil mezi zuby. Máma mi později vyčetla: „Chceš nám dělat ostudu? Co řeknou příbuzní v Sarajevu?“
Začali jsme s Petrem hledat kompromisy. On přišel na páteční modlitbu do mešity na Černém Mostě – seděl tiše vzadu a pozoroval mě s úsměvem. Já zase šla s ním na mši do kostela svatého Mikuláše. Oba jsme se snažili pochopit svět toho druhého. Ale čím víc jsme se snažili, tím víc jsme cítili tlak z obou stran.
Jednou večer jsme seděli u mě doma a Petr najednou řekl: „Jani, co když bychom si prostě udělali svatbu jen pro nás dva? Bez rodin, bez tradic…“
Zamyslela jsem se. „A co děti? Jak je vychováme? V jaké víře?“
Petr sklopil oči. „Nevím… Možná bychom jim mohli dát svobodu vybrat si.“
Ale věděla jsem, že to není tak jednoduché. Moje máma mi každý den připomínala: „Naše krev je naše čest.“ Petrův otec zase trval na tom, že jeho syn musí mít katolickou svatbu a děti pokřtít.
Začali jsme se hádat kvůli maličkostem – jestli budeme slavit Vánoce nebo Eid, jestli pověsíme doma křížek nebo kaligrafii s veršem z Koránu. Každý kompromis byl bolestivý ústupek.
Jednoho dne jsem přišla domů a našla mámu plakat v kuchyni. „Jano, prosím tě… Nech toho kluka být. Zničíš si život.“
A já poprvé pocítila pochybnost. Opravdu to stojí za to? Můžeme vůbec překonat tolik překážek?
Petr mi napsal dlouhou zprávu: „Jano, nechci tě ztratit. Ale už nevím, jak dál bojovat proti všem.“
Seděla jsem u okna a dívala se na šedé pražské nebe. Tolik jsem chtěla věřit, že láska je silnější než předsudky a tradice. Ale realita byla jiná.
Nakonec jsme se rozhodli dát si pauzu. Ne proto, že bychom se nemilovali – ale protože jsme oba byli unavení z boje proti světu.
Dnes už nevím, jestli jsme udělali správně. Každý den si kladu otázku: Je možné žít naplno mezi dvěma světy? Nebo je láska někdy opravdu slabší než víra a rodinné kořeny?
Co byste udělali vy na mém místě? Myslíte, že láska může překonat všechno?