Cesta zpátky domů: Příběh matky a dcery rozdělených vzdáleností, ale spojených láskou
„Kláro, prosím tě, pojď aspoň na chvíli dolů! Musíme si promluvit!“ volám zoufale do schodů, zatímco v kuchyni už dávno vychladla káva i moje naděje. Dveře jejího pokoje zůstávají zavřené. Vím, že mě slyší. Vím, že mě nenávidí. A přesto tu stojím, s rukama třesoucíma se únavou a výčitkami, které mě tíží už roky.
Když mi bylo čtyřicet, přišla jsem o práci v místní knihovně. Bylo to krátce po smrti mého manžela Petra. Zůstala jsem sama s Klárou, která tehdy chodila do šesté třídy. Peníze docházely, účty se kupily a já se rozhodla pro to nejhorší – odejít pracovat do Německa jako pečovatelka. „Jen na rok,“ slibovala jsem Kláře i sobě. „Vrátím se a všechno bude jako dřív.“
Jenže rok se protáhl na tři. Každý měsíc jsem posílala peníze, balíčky s čokoládou a pohledy s obrázky bavorských vesniček. Ale telefonáty byly čím dál kratší. Klára mi odpovídala jednoslovně. „Jak se máš?“ – „Dobře.“ „Co škola?“ – „Nic.“
Moje máma, která se o Kláru starala, mi jednou po telefonu řekla: „Haničko, ona ti to nikdy neodpustí.“ Tehdy jsem jí odsekla: „Dělám to pro ni! Chci jí dát lepší život!“ Ale v noci, když jsem v cizím bytě sklízela cizí nádobí a poslouchala cizí hádky, jsem věděla, že pravda je složitější.
Když jsem se konečně vrátila domů do Plzně, Klára už byla skoro dospělá. Dlouhé vlasy, piercing v nose, oči plné vzdoru. První večer jsme seděly u stolu a mlčely. „Chceš čaj?“ zeptala jsem se. „Nechci nic,“ odpověděla.
Začaly týdny ticha a napětí. Každý den jsem se snažila najít cestu zpátky k ní – vařila jsem její oblíbené palačinky, nabízela společné procházky, ptala se na školu. Všechno marné. Jednou večer jsem ji slyšela plakat v pokoji. Stála jsem za dveřmi a neměla odvahu vejít.
Jednoho dne přišla domů pozdě v noci. Byla cítit cigaretami a slzami. „Kde jsi byla?“ vyhrkla jsem ostřeji, než jsem chtěla.
„Tobě je to jedno,“ odsekla. „Stejně jsi mě tu nechala samotnou.“
Ta slova mě bodla do srdce jako nůž. „Kláro… já…“ začala jsem, ale ona už byla zase za dveřmi svého pokoje.
Začala jsem chodit na terapie pro rodiče návrativší se ze zahraničí. Tam jsem poprvé slyšela od jiné matky: „Někdy je láska to nejtěžší, co můžeme dětem dát.“ Přemýšlela jsem o tom celé noci.
Jednoho dne mi Klára položila na stůl dopis. Její písmo bylo roztřesené:
„Mami,
nevím, jestli ti někdy dokážu odpustit, že jsi odešla. Byla jsem sama a bála jsem se. Děda umřel a já neměla nikoho. Všichni říkali, že jsi hrdinka, ale já tě potřebovala doma. Ne peníze, ne čokoládu – tebe.
Klára“
Seděla jsem s tím dopisem v ruce a poprvé po letech brečela nahlas. Druhý den ráno jsem zaklepala na její dveře.
„Kláro… můžu dál?“
Mlčky přikývla.
Sedla jsem si k ní na postel a vzala ji za ruku. „Promiň mi to všechno,“ zašeptala jsem. „Chtěla jsem ti dát jistotu, ale místo toho jsem ti vzala domov.“
Dlouho mlčela. Pak řekla: „Nevím, jestli ti umím odpustit hned.“
„Já počkám,“ odpověděla jsem.
Od té doby jsme spolu začaly chodit na dlouhé procházky kolem Radbuzy. Povídaly jsme si o všem možném – o škole, o tátovi, o tom, jaké to bylo být sama. Byly to malé krůčky k sobě.
Jednou jsme seděly na lavičce u řeky a Klára řekla: „Mami… myslíš, že bychom mohly začít znovu? Jako rodina?“
Objala jsem ji tak pevně, až jsme obě brečely.
Dnes už je Klára dospělá žena a studuje psychologii v Praze. Naše vztahy nejsou dokonalé – někdy se pohádáme kvůli maličkostem, někdy si nerozumíme. Ale máme jedna druhou.
Někdy si říkám: Udělala bych to znovu? Odejít kvůli penězům a riskovat ztrátu toho nejcennějšího? Nevím… Ale vím jistě jedno: Láska není o dokonalosti ani o penězích – je o odvaze přiznat chybu a hledat cestu zpátky domů.
A co vy? Dokázali byste odpustit? Nebo byste raději nikdy neodešli?