Když jsem navrhla domov pro seniory: Příběh o rozpolcenosti mezi láskou a povinností
„Tohle po mně nemůžeš chtít, Aleno! Já tady žil celý život. Tady jsem pohřbil mámu, tady jsem postavil každý trám. A ty mě chceš zavřít někam mezi cizí lidi?“ František seděl shrbený u kuchyňského stolu, ruce se mu třásly a v očích měl slzy. Nikdy jsem ho neviděla tak zlomeného. V tu chvíli jsem si připadala jako zrádce.
Bylo pondělí ráno a já už zase nestíhala. Lily, moje osmiletá dcera, seděla v autě a netrpělivě kopala do sedačky. „Mami, přijdeme dneska včas? Paní učitelka říkala, že kdo přijde pozdě, nebude moct na výlet.“ Snažila jsem se jí odpovědět klidně, ale v hlavě mi vířily výčitky. Včera jsem celý den strávila u Františka na chalupě – opravovala mu kotel, nakupovala, vařila na několik dní dopředu. Lily si hrála sama na zahradě, ale bylo vidět, že ji to nebaví. „Proč musíme pořád jezdit za dědou? Nemůžeme být někdy jen spolu?“ zeptala se mě večer před spaním.
František je můj nevlastní otec. Můj biologický táta odešel ještě než jsem se narodila a máma zemřela před deseti lety na rakovinu. František mě nikdy nebral jako cizí. Vždycky říkal: „Jsi moje holka, i když nejsme z jedné krve.“ Ale teď je mu čtyřiaosmdesát, sotva chodí a jeho dům se pomalu rozpadá. Všichni sousedé jsou stejně staří nebo už dávno v domově důchodců.
Minulý týden upadl v koupelně a nemohl se zvednout. Naštěstí měl u sebe mobil a zavolal mi. Přijela jsem za půl hodiny – celou cestu jsem se třásla strachy. Když jsem ho našla na studené dlažbě, poprvé mě napadlo, že to takhle dál nejde.
Seděli jsme spolu u stolu a já sebrala odvahu: „Františku, mám o tebe strach. Co kdybychom se podívali na nějaký pěkný domov pro seniory? Nemusíš být sám, budeš mít kolem sebe lidi…“ Nedopověděla jsem. Jeho tvář se stáhla bolestí a pak začal plakat. „Tohle je můj domov! Já tam nechci! Prosím tě…“
Celou noc jsem nespala. Lily se ke mně přitulila a šeptala: „Mami, budeš dneska smutná?“ Nevěděla jsem, co jí odpovědět. Připadám si rozpolcená – chci být dobrou mámou i dobrou dcerou. Ale mám pocit, že selhávám v obojím.
V práci už si kolegyně šeptají, že pořád odcházím dřív nebo telefonuju během porady. Šéfová mi jednou řekla: „Aleno, chápu vaši situaci, ale musíte si to nějak zařídit.“ Jenže jak? Peněz není nazbyt, Lily potřebuje kroužky, František potřebuje léky a opravy domu.
Jednou večer jsme seděli s Lily u stolu a ona kreslila obrázek. „To je děda?“ zeptala jsem se. Přikývla. „A proč je smutný?“ Lily pokrčila rameny: „Protože je pořád sám.“
Začala jsem hledat informace o domovech pro seniory v okolí. Zavolala jsem do jednoho v Jihlavě – paní byla milá, nabízeli i společné aktivity a možnost návštěv kdykoli. Ale když jsem to Františkovi znovu navrhla, rozplakal se ještě víc než poprvé.
„Alenko, já už nemám nikoho jiného než tebe a Lily. Když mě dáš pryč… co mi zbyde?“ Jeho slova mě bodla do srdce. Vzpomněla jsem si na dětství – jak mě učil jezdit na kole, jak mi četl pohádky, když jsem byla nemocná. Teď bych ho měla opustit?
Ale Lily je taky moje dítě. Má právo na mámu, která s ní bude chodit na hřiště a nebude pořád ve stresu. Má právo na domov plný smíchu, ne výčitek a spěchu.
Jednou večer jsme seděli všichni tři u stolu – František, Lily a já. Bylo ticho. Najednou Lily řekla: „Dědo, nechceš bydlet s námi?“ František se usmál přes slzy: „To bys mě chtěla doma?“ Lily přikývla: „Aspoň bys nebyl sám.“
Zvažovala jsem to – máme malý byt 2+1 v paneláku na okraji města. Ale znamenalo by to vzdát se soukromí, možná i práce na plný úvazek… A co když František onemocní? Co když to nezvládnu?
Přesto jsme to zkusili. Přestěhovali jsme Františka k nám – prodali jeho starý dům a za peníze koupili polohovací postel a zaplatili pečovatelku na pár hodin týdně. První týdny byly těžké – Lily žárlila na pozornost, František si stěžoval na hluk z ulice i na malý prostor.
Jednou večer jsem zaslechla jejich rozhovor:
„Dědo, proč jsi pořád smutný?“
„Víš, Lilinko… někdy je těžké opustit všechno, co člověk znal celý život.“
„Ale teď máš nás.“
František ji pohladil po vlasech: „To je pravda.“
Někdy mám pocit, že jsme všichni tři jako loďky na rozbouřeném moři – každý bojuje sám za sebe, ale zároveň držíme pohromadě.
Jsou dny, kdy bych nejradši utekla pryč – někam daleko od odpovědnosti i výčitek svědomí. Ale pak vidím Lily a Františka spolu u stolu a vím, že tohle je naše rodina.
Někdy si kladu otázku: Je správné obětovat vlastní život pro rodiče? Nebo bych měla myslet víc na sebe a Lily? Kde je ta hranice mezi láskou a povinností? Co byste udělali vy na mém místě?