Když doma zaznívá ticho: Příběh o rozpadu jednoho manželství
„To už zase přijdeš pozdě?“ vyštěkla jsem na Aleše hned ve dveřích, aniž bych si sundala zástěru. V ruce jsem držela vařečku a v očích mě pálily slzy, které jsem si zakázala pustit před dětmi. On jen mlčky pověsil kabát na háček, aniž by se na mě podíval. „Měl jsem poradu,“ zamumlal a prošel kolem mě do obýváku.
V tu chvíli jsem měla chuť rozbít talíř o zem. Ne kvůli té večeři, která zase vystydla, ale kvůli tomu, jak jsme se změnili. Kdysi jsme spolu dokázali mluvit celé hodiny, teď mezi námi viselo jen ticho a pět vět, které se opakovaly pořád dokola: „To je tvoje vina.“ „Ty mi nikdy nenasloucháš.“ „Proč bych ti to měl vysvětlovat?“ „Stejně tě to nezajímá.“ A nakonec: „Možná by nám bylo líp od sebe.“
Jmenuji se Petra Novotná, je mi třicet osm a mám dvě děti – Aničku a Honzíka. S Alešem jsme spolu byli patnáct let. Všichni naši známí nás považovali za ideální pár. Jenže co je to ideál? Navenek úsměvy na oslavách, společné fotky z dovolených v Krkonoších, ale doma… Doma jsme byli každý sám.
Pamatuju si přesně den, kdy se to začalo lámat. Bylo to před dvěma lety, když Aleš přišel o práci. Najednou byl pořád doma, podrážděný, uzavřený do sebe. Já se snažila držet rodinu pohromadě – vařit, uklízet, starat se o děti i o něj. Jenže on byl čím dál víc nepřístupný. „Nech mě být,“ říkal často a já nevěděla, jestli mám odejít nebo zůstat.
Jednou večer jsem seděla v kuchyni a slyšela jejich smích z obýváku – Aleš s dětmi hráli deskovku. Na chvíli jsem pocítila naději. Možná je to jen období, říkala jsem si. Možná se všechno vrátí do starých kolejí. Ale pak přišla další hádka kvůli penězům. „Kdybys vydělávala víc, nemuseli bychom počítat každou korunu!“ vybuchl Aleš. „A kdybys ty aspoň něco hledal!“ vmetla jsem mu zpátky.
Od té doby jsme spolu mluvili jen o tom nejnutnějším. Děti, nákupy, účty. Každý večer jsme seděli u televize jako dva cizí lidé. Když jsem jednou navrhla, že bychom mohli jít na procházku sami dva, jen mávl rukou: „Na co? Stejně bychom si neměli co říct.“
Začala jsem chodit na dlouhé procházky sama. V parku jsem potkávala sousedku Janu. Jednou mi řekla: „Petro, ty jsi nějaká pohublá… Děje se něco?“ Chtěla jsem jí všechno říct, ale místo toho jsem jen pokrčila rameny.
Jednoho večera jsem zaslechla Aničku šeptat Honzíkovi: „Myslíš, že se naši rozvedou?“ Zastavilo se mi srdce. To přece nemůžu dopustit… nebo ano? Co když už je pozdě?
Začali jsme s Alešem chodit na manželskou terapii. Paní psycholožka nám kladla otázky, na které jsme kdysi znali odpovědi: „Co vás na sobě nejvíc přitahovalo? Co jste spolu rádi dělali?“ Aleš mlčel. Já taky. Po třetí návštěvě řekl: „Já už nemám sílu to zkoušet.“
V noci jsem nemohla spát. Převalovala jsem se v posteli a přemýšlela nad vším, co jsme si řekli – i neřekli. Kde byla ta chvíle, kdy jsme přestali být partneři a stali se spolubydlícími? Byla to moje vina? Jeho? Nebo prostě život?
Jednoho rána mi Aleš oznámil: „Našel jsem si podnájem. Potřebuju být chvíli sám.“ Děti plakaly. Já taky. Ale zároveň jsem cítila zvláštní úlevu – jako by někdo otevřel okno v dusné místnosti.
Teď sedím u kuchyňského stolu a píšu tenhle příběh. Děti jsou u babičky a v bytě je ticho, které už není tak hrozivé jako dřív. Přemýšlím nad tím, jestli jsme mohli něco udělat jinak. Možná ano… možná ne.
Ale pořád mi v hlavě zní ta poslední věta od Aleše: „Možná by nám bylo líp od sebe.“ A já nevím – je lepší bojovat za vztah za každou cenu? Nebo někdy musíme pustit toho druhého i sami sebe?
Co byste udělali vy na mém místě? Má smysl zachraňovat vztah, když už slova bolí víc než ticho?