Hořkost důvěry: Příběh dcery a matky v české realitě
„Mami, proč jsi mi to neřekla?“ vyhrkla jsem, když jsem stála u kuchyňského stolu v našem malém panelákovém bytě na Jižním Městě. Ruce se mi třásly a v očích mě pálily slzy. Maminka seděla naproti mně, tvářila se provinile a uhýbala pohledem. Vzduch mezi námi byl hustý, jako by se v něm vznášela všechna ta nevyřčená slova a roky nepochopení.
„Já… já jsem nechtěla, abys měla starosti,“ zašeptala. Ale já už věděla pravdu. Věděla jsem, že peníze, které jsem jí každý měsíc posílala na léky a doktory, neskončily tam, kde měly. Věděla jsem, že místo toho mizely v automatech v herně na rohu.
Všechno to začalo před třemi lety, když mamince diagnostikovali cukrovku. Byla jsem tehdy čerstvě po škole, nastoupila jsem do práce v malé účetní firmě a každý měsíc jsem si odtrhávala od úst, abych jí mohla poslat aspoň pár tisícovek na léky. Sama jsem žila skromně – žádné kavárny, žádné dovolené, oblečení z druhé ruky. Ale měla jsem pocit, že dělám správnou věc. Že pomáhám.
Jenže pak přišel ten den, kdy mi zavolala teta Alena. „Lucko, musím ti něco říct. Tvoje máma… ona má problém.“ Nechtěla jsem tomu věřit. Maminka přece byla vždycky ta silná žena, která mě vychovala sama poté, co nás táta opustil. Ale když jsem se začala ptát sousedů a nakonec si promluvila i s paní z herny, pravda mě udeřila do tváře jako ledová sprcha.
„Vaše maminka tu byla skoro každý den,“ řekla mi paní Marta z herny. „Někdy tu nechala i několik tisíc.“
Vrátila jsem se domů s hlavou plnou otázek a srdcem rozervaným na kusy. Když jsem se jí zeptala přímo, nejdřív zapírala. Pak se rozplakala a všechno přiznala.
„Já už nevím, jak dál,“ vzlykala. „Začalo to nevinně… jen pár korun na stírací losy. Pak automaty. A když mi došly peníze…“
Seděla jsem tam a cítila směs vzteku, lítosti a bezmoci. Vzpomněla jsem si na všechny ty večery, kdy jsem odmítla jít s kamarády ven, protože jsem šetřila. Na všechny ty chvíle, kdy jsem si říkala, že jednou bude líp – až bude maminka zdravá.
„Proč jsi mi to neřekla?“ opakovala jsem tiše.
„Bála jsem se… že mě odsoudíš. Že mě necháš samotnou,“ šeptala maminka.
V tu chvíli mi došlo, jak moc jsme si navzájem ubližovaly mlčením. Já jí dávala peníze a doufala, že jí tím zachraňuju život. Ona je brala a utápěla svůj strach a samotu v blikajících světlech automatů.
Následující týdny byly peklo. Každý den jsme spolu seděly u stolu a snažily se mluvit – o minulosti, o tátovi, o tom, proč je život někdy tak těžký. Byly to rozhovory plné slz i výčitek.
Jednou večer přišla domů teta Alena. „Lucko, musíš jí pomoct. Sama to nezvládne.“
„A kdo pomůže mně?“ vybuchla jsem tehdy poprvé v životě před rodinou. „Celý život se starám o všechny ostatní a nikdo se nestará o mě!“
Ticho bylo tak husté, že by se dalo krájet.
Začaly jsme chodit k psycholožce. Nešlo to hned – maminka několikrát odmítla jít dovnitř do ordinace a já měla chuť to vzdát. Ale pak přišel zlomový okamžik: jednoho dne mi maminka podala obálku s penězi.
„Tohle jsou poslední úspory,“ řekla tiše. „Chci ti je vrátit.“
Rozplakala jsem se. Ne kvůli těm penězům – ale protože poprvé za dlouhou dobu udělala něco pro mě.
Dnes už je to rok od chvíle, kdy jsme si všechno řekly narovinu. Maminka chodí na skupinová setkání pro závislé na hazardu a já se učím odpouštět – jí i sobě.
Ale někdy v noci mě stále budí otázka: Jak dlouho trvá, než člověk znovu začne věřit? A dá se vůbec někdy úplně zapomenout?
Možná nejsem jediná, kdo musel čelit zradě od těch nejbližších. Co byste udělali vy na mém místě? Dá se vůbec taková rána někdy opravdu zahojit?