Důchod jinak: Když vlastní štěstí znamená rodinnou bouři
„Mami, to snad nemyslíš vážně! Ty radši šiješ hadry pro cizí lidi, než abys byla s vlastními vnoučaty?“ křičela na mě Lucie, moje snacha, zatímco můj syn Tomáš stál opodál a mlčel. V jeho očích jsem viděla zklamání, možná i trochu studu. Bylo to poprvé, co jsem se cítila jako vetřelec ve vlastní rodině.
Ještě před rokem bych si nedokázala představit, že budu stát v kuchyni svého bytu na sídlišti v Brně a hádat se s vlastní rodinou kvůli tomu, že chci žít podle sebe. Celý život jsem pracovala jako zdravotní sestra. Vstávala jsem ve čtyři ráno, sloužila noční, brala přesčasy, abychom s manželem Milanem uživili dvě děti. Když Milan před pěti lety zemřel, zůstala jsem sama. Děti už měly své životy a já najednou nevěděla, co se sebou.
Důchod byl pro mě nejdřív strašák. Prázdné dny, ticho v bytě, jen tikot hodin a občasné návštěvy dětí s vnoučaty. Ale pak jsem objevila starý šicí stroj po mamince a začala znovu šít. Nejdřív jen pro sebe a kamarádky z klubu seniorů, pak mi jedna z nich navrhla, ať zkusím prodávat na internetu. Založila jsem si profil na Fleru a najednou mi začaly chodit objednávky. Poprvé po letech jsem měla pocit, že něco tvořím jen pro sebe.
Jenže Lucie s Tomášem měli jiné představy. „Mami, vždyť ty peníze nepotřebuješ! Proč nám nemůžeš pomoct? Víš, jak je těžké najít školku? A ty bys mohla být s malou Aničkou aspoň tři dny v týdnu,“ naléhala Lucie. Snažila jsem se jim vysvětlit, že chci mít čas i pro sebe, že mě šití naplňuje. Ale místo pochopení přišlo jen nepochopení a výčitky.
Situace se vyhrotila ve chvíli, kdy jsem přestala posílat Tomášovi každý měsíc dva tisíce „na přilepšenou“, jak jsem to dělala od chvíle, kdy se jim narodila Anička. Peníze jsem potřebovala na látky a nové nitě – a taky jsem si chtěla jednou za čas zajít s kamarádkami do divadla nebo na výlet do Vídně. Tomáš mi to ale nedokázal odpustit. „Vždyť jsi vždycky říkala, že rodina je nejdůležitější! Teď nás necháš ve štychu kvůli nějakým hadrům?“ vyčetl mi jednou večer do telefonu.
Začala jsem pochybovat. Možná mají pravdu? Možná bych měla být víc babička než žena s vlastními sny? Ale když jsem si představila, že bych zase celé dny jen vařila, uklízela a čekala na další prosby o hlídání nebo půjčku, sevřelo se mi srdce.
Jednoho dne mi přišla zpráva od zákaznice: „Mileno, vaše sukně je nádherná! Děkuji za radost.“ A já si uvědomila, že i já mám právo na radost. Jenže doma to znamenalo další hádky. Lucie přestala chodit na návštěvy a Tomáš mi přestal volat. Vnoučata jsem neviděla celé týdny.
Začala jsem se ptát sama sebe: Stojí mi to za to? Stojí mi moje štěstí za cenu samoty? Večer jsem seděla u šicího stroje a poslouchala ticho bytu. Najednou zazvonil telefon – byla to moje dcera Jana. „Mami, já tě chápu. Taky bych chtěla někdy dělat něco jen pro sebe. Ale víš co? Oni to jednou pochopí.“
Jana byla vždycky jiná než Tomáš – samostatná, tvrdohlavá, ale citlivá. Povídaly jsme si dlouho do noci o tom, jak těžké je být ženou v rodině, kde se od tebe čeká jen obětování. „Mami, nejsi sobecká. Jen jsi konečně začala žít svůj život,“ řekla mi nakonec.
Příští týden jsem měla jet s kamarádkami do Karlových Varů na festival. Přemýšlela jsem, jestli mám Tomášovi napsat zprávu – pozvat je na kávu nebo aspoň poslat fotku Aničce. Nakonec jsem napsala: „Mám vás ráda. Kdykoliv budete chtít přijít, dveře jsou otevřené.“ Odpověď nepřišla.
Večer jsem seděla u okna a dívala se na světla města. Přemýšlela jsem o všech těch letech, kdy jsem dávala přednost ostatním před sebou. Teď mám poprvé pocit svobody – ale za cenu bolesti.
Možná je tohle stáří – hledání rovnováhy mezi tím být tu pro druhé a neztratit sama sebe.
A tak se ptám: Máme právo žít svůj život i tehdy, když tím zklameme ty nejbližší? Nebo je štěstí ženy v Česku pořád jen v tom být dobrou matkou a babičkou?