Síla víry: Jak jsem našla odvahu čelit rodinné krizi
„Proč to děláš, Anno? Proč nám to děláš?“ křičela máma přes stůl, zatímco táta mlčky svíral hrnek s kávou. Déšť bubnoval na okna naší panelákové kuchyně v Brně a já měla pocit, že se dusím. Všechno to začalo tím dopisem – přijetí na Teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Měla bych být šťastná, ale místo toho jsem byla středem rodinné bouře.
„Mami, já to cítím jako svoje poslání,“ šeptla jsem, ale hlas se mi třásl. „Chci pomáhat lidem, hledat odpovědi…“
„Tohle není žádná práce! Co z tebe bude? Farářka? Kdo tě uživí?“ přerušila mě máma a v očích jí hořel strach i vztek. Táta se na mě podíval, jako bych byla cizí člověk. „Mysleli jsme, že půjdeš na práva nebo medicínu. Něco pořádného.“
V tu chvíli jsem si připadala malá a zbytečná. Celý život jsem byla ta hodná dcera – samé jedničky, žádné průšvihy. Ale teď jsem poprvé udělala něco jen pro sebe a místo podpory přišla ledová sprcha.
Ten večer jsem se zavřela v pokoji a brečela do polštáře. Vzpomněla jsem si na babičku, která mi kdysi říkala: „Když nevíš kudy kam, modli se.“ Vzala jsem do ruky růženec, který mi dala k prvnímu svatému přijímání, a šeptala slova, která jsem už dlouho neříkala nahlas: „Bože, dej mi sílu.“
Dny plynuly a doma bylo ticho. Máma se mnou skoro nemluvila, táta chodil pozdě z práce. Cítila jsem se sama jako nikdy předtím. Ve škole jsem předstírala, že je všechno v pořádku, ale kamarádka Klára si všimla, že něco není v pořádku.
„Ančo, co se děje? Jsi bledá jak stěna,“ zeptala se jedno odpoledne cestou z tramvaje.
„Doma je to teď těžký… kvůli škole,“ přiznala jsem.
Klára mě objala. „Víš co? Přijď dneska k nám. Máma upeče štrůdl a popovídáme si.“
U Kláry doma bylo teplo a vonělo to skořicí. Její rodiče mě vyslechli a její máma řekla: „Víš, Aničko, rodiče mají někdy strach. Ale nakonec chtějí tvoje štěstí.“
Cestou domů jsem přemýšlela o tom, jak moc mi chybí pocit bezpečí. Večer jsem si znovu klekla k posteli a modlila se za sílu odpustit rodičům jejich strach.
Jednoho rána mě máma zastavila u dveří: „Ančo… promiň mi ten křik. Já jen… bojím se o tebe. Nechci, abys byla nešťastná.“
Poprvé po dlouhé době jsme si sedly spolu ke stolu. Povídaly jsme si dlouho do noci – o mých snech, o jejích obavách, o tom, jak těžké je někdy přijmout, že děti mají vlastní cestu.
Táta byl tvrdší oříšek. Několik týdnů mě ignoroval nebo jen mlčky přikyvoval. Jednou večer přišel do mého pokoje a položil mi na stůl knížku – starý zpěvník z mládí.
„Taky jsem měl sny,“ řekl tiše. „Ale život je někdy jiný, než si představujeme.“
Podívala jsem se mu do očí a poprvé viděla slzy.
Začala jsem studovat v Praze. První týdny byly těžké – nový svět, noví lidé, samota. Ale každou neděli jsem chodila do kostela na Malé Straně a tam nacházela klid. Modlitba mi pomáhala překonat stesk i nejistotu.
Jednou večer mi zazvonil telefon. Máma: „Aničko, přijedeš na víkend? Udělám tvůj oblíbený bramborák.“
Když jsem přijela domů, čekali mě oba u stolu. Táta mi podal hrnek s čajem a řekl: „Jsme na tebe pyšní. Opravdu.“
V tu chvíli jsem věděla, že všechno to trápení mělo smysl. Naučila jsem se stát si za svým i odpouštět těm, které miluji.
Někdy večer sedím u okna v pražském bytě a přemýšlím: Kolik mladých lidí musí bojovat za své sny proti strachu svých rodičů? A kolik z nás najde odvahu odpustit – nejen druhým, ale i sobě?