Zrada odhalena jedním telefonátem: Příběh Kláry a tajemství, které změnilo vše
„Kláro, kde jsi?“ ozvalo se z telefonu naléhavě, zatímco jsem ležela v posteli vedle Petra. Jeho ruka mě ještě objímala, ale v tu chvíli mi připadala cizí a studená. Ztuhla jsem. Ten hlas patřil mému manželovi Tomášovi. Nikdy nezapomenu na ten okamžik – na ten pocit, kdy se vám srdce propadne až do žaludku a vy víte, že už nic nebude jako dřív.
„Jsem… u Lenky,“ zalhala jsem automaticky, ale v hlase mi zněl strach. Petr se na mě podíval a v očích měl stejnou paniku jako já. Věděli jsme, že tohle je začátek konce.
Nikdy jsem si nemyslela, že se ocitnu v takové situaci. Vyrůstala jsem v malém městě u Hradce Králové, kde se každý zná s každým. Tomáše jsem poznala na vysoké škole v Pardubicích – byl to ten typ kluka, který vás rozesměje i ve chvíli, kdy byste nejradši brečeli. Vzali jsme se mladí, možná až moc mladí. Po svatbě jsme si koupili malý byt na sídlišti a začali plánovat rodinu.
Jenže život není pohádka. Po narození naší dcery Elišky se něco změnilo. Tomáš začal trávit víc času v práci, domů chodil unavený a podrážděný. Já byla na mateřské a cítila jsem se sama. Moje dny se smrskly na plínky, kašičky a nekonečné procházky s kočárkem. Přestali jsme spolu mluvit o věcech, které nás kdysi spojovaly.
A pak přišel Petr. Nejlepší kamarád Tomáše od základky, vždycky veselý, vždycky ochotný pomoct. Začal mi psát zprávy – nejdřív jen tak, pak častěji a osobnější. „Kláro, jsi silná ženská. Obdivuju tě.“ Taková slova jsem od Tomáše už dlouho neslyšela.
Jednoho deštivého večera jsme spolu zůstali sami po oslavě Tomášových narozenin. Eliška spala u babičky a Tomáš musel nečekaně do práce. Petr zůstal pomáhat s úklidem. Najednou jsme stáli proti sobě v kuchyni a já cítila, jak mezi námi jiskří napětí. „Kláro… neměla bys být pořád sama,“ zašeptal a políbil mě.
Od té chvíle už nic nebylo jako dřív. Naše schůzky byly krátké, tajné a plné vášně i výčitek svědomí. Každý jeho dotek byl zakázaný a o to víc vzrušující. Vždycky jsem si říkala, že to brzy skončím – že tohle není správné. Ale pokaždé jsem podlehla znovu.
Až do toho osudného rána.
Leželi jsme spolu v jeho bytě na okraji města, když zazvonil můj telefon. „Kláro…“ ozval se Tomášův hlas a já věděla, že něco tuší. „Můžeme si promluvit? Hned teď.“
Petr zbledl. „Musíš mu to říct,“ zašeptal zoufale. „Jinak to udělám já.“
„Ne! Prosím tě… ještě ne…“ prosila jsem ho.
Ale už bylo pozdě. Když jsem dorazila domů, Tomáš seděl u stolu s mobilem v ruce a slzami v očích. Vedle něj ležela moje kabelka – zapomněla jsem ji u Petra a on ji přinesl Tomášovi osobně.
„Jak dlouho?“ zeptal se tiše.
Mlčela jsem. V tu chvíli jsem si přála být kdekoliv jinde na světě.
„Proč?“ jeho hlas se zlomil.
„Cítila jsem se sama… Ty jsi tu nebyl…“ šeptala jsem.
„A to je důvod zničit naši rodinu?“ vykřikl najednou a praštil pěstí do stolu.
Eliška stála ve dveřích a nechápavě se dívala z jednoho na druhého.
„Mami… proč tatínek křičí?“
Rozplakala jsem se. Všechno se mi rozpadalo pod rukama – manželství, přátelství, rodina.
Tomáš odešel ten večer k rodičům a já zůstala sama s Eliškou v prázdném bytě. Petr mi psal zprávy, ale já je nečetla. Cítila jsem jen prázdnotu a vinu.
Dny plynuly pomalu. Lidé ve městě si začali šeptat – sousedka mě přestala zdravit, kamarádky se mi vyhýbaly. Byla jsem ta špatná, ta nevěrná manželka.
Jednou večer přišel Tomáš domů pro pár věcí. Seděli jsme spolu v kuchyni jako dva cizinci.
„Myslíš, že ti Petr za tohle všechno stál?“ zeptal se hořce.
Nevěděla jsem co odpovědět.
„Já už ti nikdy nebudu moct věřit,“ řekl tiše a odešel.
Dnes je to už půl roku od té noci. S Tomášem jsme stále od sebe, Eliška střídá domácnosti a já každý den přemýšlím, jestli šlo všechno zachránit – jestli bych dnes jednala jinak.
Někdy si říkám: Stojí krátké štěstí za bolest tolika lidí? A dokáže člověk někdy opravdu odpustit – sobě i ostatním?