Když úklid rozdělí rodinu: Příběh jedné tchyně
„To snad nemyslíš vážně, Jano!“ vyhrkla jsem, když jsem ji viděla, jak si sedá ke kávě, zatímco já se ohýbám nad hromadou špinavého nádobí. V kuchyni to vonělo po nedělním obědě, ale ve vzduchu viselo napětí hustší než omáčka na plotně.
Jana se na mě ani nepodívala. „Já jsem host, Marie. U nás doma taky hosty nenutíme uklízet.“ Její hlas byl klidný, ale v očích jí blýskalo.
„Host? Ty jsi moje rodina! A když jsme rodina, tak si pomáháme,“ snažila jsem se zachovat klid, ale cítila jsem, jak mi rudnou tváře. Marek seděl v obýváku a dělal, že něco hledá v mobilu. Matěj si hrál na koberci s autíčky a vůbec netušil, že se právě něco láme.
Byla jsem zvyklá na jiné pořádky. Když jsem byla mladá, moje máma i tchyně braly úklid jako samozřejmost. Všichni jsme přiložili ruku k dílu. Ale teď? Dnešní mladí mají jiné priority. Jana je vzdělaná, má dobrou práci v kanceláři a často mi dává najevo, že domácí práce jsou pod její úroveň.
Ten den byl zlomový. Po obědě jsem zůstala v kuchyni sama. Slyšela jsem smích z obýváku a cítila se odstrčená. Když jsem přišla za nimi, abych se zeptala, jestli si někdo dá koláč, Jana už měla kabát v ruce.
„My už musíme jet, Marie,“ řekla a ani se na mě neusmála. „Matěji, pojď, jdeme.“
Marek se na mě podíval omluvně, ale nic neřekl. Jen pokrčil rameny a šel za nimi. Dveře se zabouchly a já zůstala stát v tichu bytu, kde ještě před chvílí bylo veselo.
Od té doby se všechno změnilo. Marek mi volal čím dál míň. Když jsem mu napsala zprávu, odpověděl stroze: „Máme hodně práce.“ Jana mi přestala psát úplně. A Matěje jsem neviděla celé dva měsíce.
Začala jsem pochybovat o sobě. Možná jsem byla moc přísná? Možná jsem měla Janě nechat její prostor? Ale proč bych měla všechno dělat sama? Vždyť jsme rodina!
Jednou večer jsem to nevydržela a zavolala Markovi.
„Mami, prosím tě, nech to být,“ řekl unaveně. „Jana je prostě jiná. Nechceš to pochopit.“
„Ale já chci jenom trochu pomoci! Vždyť když přijedete, je tu práce pro tři!“
„My k tobě jezdíme odpočívat, ne makat,“ odsekl Marek.
Zavěsila jsem s pocitem prázdnoty. Vzpomněla jsem si na dobu, kdy byl Marek malý a já dělala všechno pro to, aby měl hezký domov. Teď mám pocit, že o něj přicházím.
Začaly mi chodit zprávy od sousedky Aleny: „Viděla jsem Marka s Janou v parku s Matějem. Nechceš se projít?“ Ale já už neměla sílu. Připadala jsem si jako vetřelec ve vlastní rodině.
Jednou přišla Jana sama – prý si potřebuje něco vyzvednout. Seděla u stolu a já sbírala odvahu promluvit.
„Jano… můžeme si promluvit?“
Povzdechla si. „Marie, já nejsem tvoje služka.“
„To po tobě nikdo nechce! Jenom… když jsme spolu, tak bych byla ráda, kdyby ses zapojila. Připadám si tu sama.“
Chvíli mlčela. „Já mám jinou představu o rodině než vy. U nás doma jsme měli jasně rozdělené role. Táta pracoval, máma uklízela. Já chci být jiná.“
„Ale proč to znamená, že já musím dělat všechno?“
Zvedla oči: „Protože jste mě nikdy nepřijala takovou, jaká jsem.“
To mě zasáhlo víc než cokoliv předtím. Možná měla pravdu? Možná jsem ji opravdu nikdy nepřijala – vždycky jsem ji porovnávala s tím, co znám.
Když odešla, seděla jsem dlouho u stolu a přemýšlela nad tím vším. Je úklid opravdu důvodem k tomu, abychom si přestali být blízcí? Nebo je to jen zástupný problém pro něco hlubšího?
Dnes už vím, že chyba nebyla jen na jedné straně. Možná jsme si měli víc povídat a míň očekávat samozřejmosti.
A tak tu sedím sama v kuchyni a ptám se: Je opravdu důležitější mít uklizeno než mít rodinu pohromadě? Co byste udělali vy na mém místě?