Když vás vlastní syn odmítne: Příběh babičky, která „kazí atmosféru“
„Mami, letos bychom byli rádi, kdybys na Františkovy narozeniny nepřišla. Myslíme si, že je lepší, když tentokrát zůstaneš doma. V posledních letech to nebylo úplně ono a atmosféra byla napjatá. Prosím, respektuj to.“
Seděla jsem v kuchyni, ruce se mi třásly a telefon mi málem vypadl z ruky. Četla jsem tu zprávu znovu a znovu, jako bych snad špatně rozuměla. Ale slova byla jasná. Syn mě nechtěl na oslavě narozenin mého jediného vnuka. František měl mít osm let a já… já měla zůstat doma. Proč? Co jsem udělala tak hrozného?
Vzpomněla jsem si na loňskou oslavu. Ano, možná jsem řekla něco nevhodného o dortu, který upekla Lucie, moje snacha. Možná jsem se trochu moc snažila radit, jak by měl František rozbalovat dárky. Ale vždyť jsem to myslela dobře! Vždyť jsem jen chtěla, aby byl šťastný, aby všechno bylo perfektní. Vždyť já jsem jeho babička!
Slzy mi stékaly po tváři a já se snažila vzpomenout na všechny ty roky, kdy jsem syna vychovávala sama. Jeho otec nás opustil, když mu byly tři roky. Dělala jsem první poslední, abych mu dala všechno – lásku, domov, bezpečí. A teď? Teď mě vlastní dítě nechce vidět na oslavě svého syna.
Zvedla jsem telefon a vytočila číslo. Srdce mi bušilo až v krku.
„Ahoj, Tomáši,“ řekla jsem tiše.
Chvíli bylo ticho. „Ahoj, mami.“
„To myslíš vážně? Opravdu nechcete, abych přišla?“
Slyšela jsem jeho povzdech. „Mami, prosím tě… Nechci se hádat. Ale posledně jsi se pohádala s Lucií kvůli tomu dortu a František byl z toho celý nesvůj. Pak jsi mu říkala, že by měl víc číst a méně hrát hry… Prostě to nebylo příjemné.“
„Ale já to myslela dobře! Já jen…“
„Já vím, mami. Ale někdy je toho prostě moc. Lucie je z toho vždycky nervózní a František taky.“
Zavřela jsem oči a snažila se nebrečet do telefonu. „Takže už nejsem vítaná? To je všechno?“
„Není to navždycky. Jen letos. Potřebujeme si trochu odpočinout.“
Zavěsil dřív, než jsem stačila něco říct.
Seděla jsem dlouho v tichu. Přemýšlela jsem o tom, jak rychle se všechno změnilo. Když byl Tomáš malý, byli jsme nerozluční. Každý večer jsme si četli pohádky, chodili jsme spolu na hřiště i do lesa na houby. Když si přivedl Lucii, byla jsem šťastná – konečně bude mít rodinu, kterou já nikdy neměla.
Ale pak se něco pokazilo. Lucie byla jiná než já – tichá, pečlivá, všechno muselo být podle pravidel. Já byla vždycky spontánní, někdy až moc upřímná. Možná jsem jí lezla na nervy svými radami a připomínkami. Ale copak babička nemá právo být součástí života svého vnuka?
Vzpomněla jsem si na chvíle, kdy mě František objímal kolem krku a šeptal mi do ucha: „Babičko, mám tě rád.“ Teď už je větší, uzavřenější. Možná už mě nepotřebuje tak jako dřív.
Další den mi přišla zpráva od Lucie: „Dobrý den, paní Nováková. Opravdu bychom ocenili, kdybyste letos přišla až po oslavě. František bude mít radost z vašeho dárku později.“
Paní Nováková! Už nejsem ani maminka nebo babička… Jsem jen paní Nováková.
Celý týden jsem chodila po bytě jako tělo bez duše. Připravila jsem Františkovi dárek – knížku o vesmíru a malý model rakety – ale nevěděla jsem, jestli mu ho vůbec předám osobně.
V pátek večer mi zavolala moje sestra Jana.
„Co se děje? Slyšela jsem od sousedky, že tě nepozvali na oslavu?“
Rozbrečela jsem se do telefonu.
„Jani, já už nevím, co mám dělat. Všechno je špatně. Asi jim opravdu kazím atmosféru…“
„Ale prosím tě! Ty jsi vždycky byla trochu ráznější, ale to přece neznamená, že tě můžou vyškrtnout ze života! Zavolej Františkovi sama!“
Ale copak můžu? Co když mu tím ještě víc ublížím? Co když mě opravdu nechce vidět?
V sobotu ráno jsem seděla u okna a sledovala děti na hřišti před domem. Vzpomínala jsem na všechny ty roky plné smíchu i slz. Na to, jak jsme s Tomášem pekli bábovku a on vždycky olizoval vařečku.
Odpoledne mi přišla fotka – František s dortem a kolem něj Lucie s Tomášem a pár kamarádů ze školy. Usmíval se… ale já tam nebyla.
Večer zazvonil zvonek. Otevřela jsem dveře a tam stál Tomáš s Františkem.
„Babičko!“ vykřikl František a skočil mi kolem krku.
Tomáš stál v pozadí s rozpaky v očích.
„Mami… promiň. Asi jsme to přehnali. Lucie je teď hodně ve stresu a já… já taky nevím, jak to všechno zvládat.“
Objala jsem Františka pevněji než kdy dřív.
„Já vás mám oba ráda,“ zašeptala jsem.
Tomáš kývl a podal mi ruku.
Ten večer jsme seděli spolu v kuchyni a povídali si dlouho do noci. Nebylo to jednoduché – některé věci bolely pořád stejně – ale aspoň jsme si řekli pravdu do očí.
Dnes vím jedno: rodina není samozřejmost. Musíme o ni bojovat každý den znovu a znovu.
A tak se ptám: Má babička právo být součástí života svého vnuka i za cenu občasných konfliktů? Nebo by měla ustoupit stranou? Co byste udělali vy?