Konečně svobodný: Můj boj s matčinou nadvládou
„Petře, už zase jsi nechal špinavý hrnek na stole! Kolikrát ti to mám říkat?“ Matčin hlas mě probodl jako nůž. Seděl jsem u kuchyňského stolu, ruce sevřené v pěst, a snažil se nevnímat její výčitky. Bylo mi čtyřicet, ale v tu chvíli jsem se cítil jako malý kluk, co dostal poznámku ve škole.
„Promiň, mami,“ zamumlal jsem a rychle hrnek odnesl do dřezu. Věděl jsem, že to není o hrnku. Nikdy to není jen o hrnku. Je to o tom, že jsem pořád tady. Že jsem nikdy neodešel. Že jsem nikdy nebyl dost dobrý, dost samostatný, dost odvážný.
Bydlíme spolu už dvacet let v paneláku na Jižním Městě. Táta odešel, když mi bylo patnáct. Od té doby jsme byli jen my dva. Máma pracovala jako účetní na úřadě, já vystudoval informatiku na ČVUT, ale nikdy jsem si nenašel odvahu odejít. Práce mám dost – dělám IT podporu z domova – ale pořád jsem tady. V jejím bytě. V jejím životě.
Každé ráno slyším její kroky na chodbě, jak mi připravuje snídani, i když jsem jí stokrát říkal, že si ji udělám sám. Každý večer slyším její povzdechy, když přijdu později než obvykle. „Kde jsi byl? S kým? Víš, jak jsem se bála?“ Její otázky jsou jako řetězy, které mě drží na místě.
Jednou večer jsem seděl u počítače a psal si s kamarádem Tomášem. „Pojď na pivo,“ napsal mi. „Dneska hraje Sparta.“
„Nemůžu,“ odepsal jsem automaticky.
„Zase máma?“
Zamrazilo mě. Proč to všichni vidí, jen já ne? Proč mám pocit, že když odejdu, něco se stane? Že ji zklamu? Že ji opustím stejně jako táta?
Jednou jsem sebral odvahu a řekl jí: „Mami, myslím, že bych si měl najít vlastní byt.“
Ztuhla. „A kdo se o mě postará? Víš přece, že mám problémy s tlakem. A co když se mi něco stane?“
Cítil jsem vinu jako kámen na hrudi. „Můžu ti pomoct i z vlastního bytu…“
„To říkal i tvůj otec,“ přerušila mě ostře. „A podívej, jak to dopadlo.“
Ten večer jsem nemohl usnout. Převaloval jsem se v posteli a přemýšlel: Jsem opravdu tak slabý? Nebo je to ona, kdo mě nechce pustit?
Další dny byly jako vždycky – rutina, výčitky, ticho u večeře. Jenže tentokrát jsem začal víc pozorovat sám sebe. Jak se bojím zvednout hlas. Jak se omlouvám za každou maličkost. Jak se vyhýbám konfliktům.
Jednoho dne přišla máma domů dřív z práce a našla mě, jak telefonuji s realitní makléřkou.
„Co to děláš?“ zeptala se podezřívavě.
„Jen… jen se informuji o bytech,“ koktal jsem.
„Takže mě chceš opustit?“ Její oči byly plné slz.
„Mami, já tě neopouštím! Jen chci žít svůj život.“
„A co já? To mě tu necháš samotnou?“
V tu chvíli jsem poprvé pocítil vztek místo viny. „Mami, já mám právo na svůj život! Nemůžu být tvůj náhradní manžel!“
Rozplakala se a zabouchla za sebou dveře do ložnice.
Seděl jsem v kuchyni a třásl se po celém těle. Bylo mi jí líto – ale zároveň jsem cítil úlevu. Poprvé jsem řekl nahlas to, co mě dusilo roky.
Následující týdny byly napjaté. Máma se mnou skoro nemluvila. Chodil jsem do práce, hledal byty na internetu a občas zašel s Tomášem na pivo. Začal jsem si představovat život bez jejích výčitek – ráno vstát kdy chci, jíst co chci, přijít domů kdy chci.
Jednoho dne jsem našel malý byt v Nuslích. Nebyl dokonalý – stará kuchyňská linka, výhled do dvora – ale byl můj. Podepsal jsem smlouvu a domluvil stěhování.
Když jsem to mámě oznámil, mlčela dlouho. Pak řekla: „Tak běž. Ale až budeš potřebovat pomoct, nechoď za mnou.“
Zabolelo to víc než cokoliv předtím. Ale věděl jsem, že musím jít.
První noc v novém bytě byla zvláštní – ticho, prázdno, svoboda i strach zároveň. Seděl jsem na podlaze mezi krabicemi a poprvé po letech brečel.
Dnes je to půl roku od stěhování. S mámou si voláme jednou týdně. Někdy je to těžké – cítím vinu i úlevu zároveň. Ale poprvé v životě mám pocit, že žiju svůj vlastní život.
Někdy si říkám: Bylo to správné rozhodnutí? Můžeme být svobodní a přitom neztratit rodinu? Co byste udělali vy na mém místě?