Po smrti manžela: Když blízkost bolí víc než samota
„Mami, nemůžeš tu zůstat sama. Přijeď k nám, bude ti líp,“ naléhala Jana, zatímco jsem zírala na prázdný hrnek po Karlovi. Jeho otisk na světě byl najednou tak neuvěřitelně křehký – hrnek, pantofle u postele, jeho brýle na stole. Všechno tu bylo, jen on ne.
„Jani, já nevím…“ začala jsem, ale ona mě přerušila: „Mami, prosím tě! Myslíš, že mě baví vědět, že tu sedíš sama? Že večeříš v tichu? Že když ti bude špatně, nikdo si toho nevšimne?“
Věděla jsem, že má pravdu. Ale také jsem věděla něco, co ona ne – že ta samota je teď moje jediná jistota. Že když zavřu oči, slyším Karla, jak si brumlá pod vousy. Že v noci cítím jeho teplo na druhé straně postele. A že kdybych to všechno opustila a šla bydlet k Janě, ztratím i tyhle stíny.
Ale Jana byla neústupná. „Mami, už jsme to s Petrem probrali. Máme volný pokoj. Kluci tě mají rádi. Budeš nám pomáhat s Adamem a Tomášem, aspoň nebudeš mít čas na smutky.“
A tak jsem po čtyřiceti letech v našem bytě balila kufr. Každý kus oblečení byl jako trn v srdci. Vzala jsem si jen to nejnutnější – pár svetrů, fotku Karla, jeho kapesník. Zbytek jsem nechala tam, kde patřil. S Karlem.
Jana mě přivítala s úsměvem a objetím, které bylo až příliš pevné. Petr byl zdvořilý, ale v jeho očích jsem četla obavy – jak dlouho tu bude? Nebude nám překážet? Kluci byli nadšení: „Babi! Budeš nám číst pohádky?“
První dny byly zvláštní. Všude ruch, smích, hádky o ovladač od televize, ranní shon do školy. Jana chtěla, abych se zapojila: „Mami, pojď s námi na procházku! Mami, pomůžeš mi s večeří?“ Ale já jsem se cítila jako host ve vlastním životě.
Jednou večer jsem zaslechla Janin rozhovor s Petrem:
„Myslíš, že je jí tu dobře?“
„Nevím. Je pořád zamlklá.“
„Možná jsme ji sem neměli tahat…“
Zalezla jsem do svého pokoje a rozplakala se do polštáře. Ne proto, že bych byla nešťastná – ale proto, že jsem nevěděla, jak být šťastná tady.
Začaly drobné třenice. Jana chtěla mít všechno podle svého: „Mami, proč dáváš Adamovi tolik másla na chleba? Vždyť víš, že má cholesterol!“ Nebo: „Mami, neper prádlo večer, kluci pak nemůžou spát.“
Já jsem se snažila být užitečná – vařila jsem polévky podle Karlova receptu (nikomu nechutnaly), skládala prádlo (Jana ho pak stejně předělala), četla klukům pohádky (ale oni chtěli radši tablet).
Jednou jsem se odvážila říct Janě: „Možná bych si mohla najít nějaký kroužek pro seniory… nebo chodit do knihovny.“
Jana se zatvářila dotčeně: „Ty tu nejsi spokojená?“
Chtěla jsem jí vysvětlit, že nejde o nespokojenost. Že potřebuju svůj prostor – stejně jako ona potřebuje svůj. Ale slova mi uvízla v krku.
Jednoho dne přišla hádka. Petr přišel domů pozdě a Jana byla nervózní. Kluci se hádali o hračky a já jsem se snažila uklidnit situaci: „Adame, půjč Tomášovi autíčko.“ Adam začal brečet a Jana vybuchla: „Mami! Nech to na mně! Jsi tu host!“
To slovo mě bodlo jako nůž. Host. Po čtyřiceti letech manželství, po všech těch letech péče o rodinu… Teď jsem host.
V noci jsem nemohla spát. Přemýšlela jsem o tom, co vlastně chci. Jestli mám právo chtít něco pro sebe. Jestli mám právo nebýt pořád k dispozici.
Ráno jsem Janě řekla: „Jani, myslím, že bych měla jít domů.“
Zarazila se: „Mami… vždyť jsme tě chtěli chránit.“
„Já vím,“ usmála jsem se smutně. „Ale já potřebuju chránit i sama sebe.“
A tak jsem se vrátila do našeho bytu. Bylo tam ticho – ale bylo moje. Začala jsem chodit do knihovny, na procházky do parku, občas na kávu s bývalou kolegyní Lídou.
Jana mi volá každý den: „Mami, jak se máš?“ A já odpovídám pravdu: „Lépe.“
Někdy večer sedím u okna a přemýšlím: Proč je někdy těžší být blízko než být sám? A máme právo říct svým dětem ne – i když nás chtějí chránit?