Chtěla mě vystěhovat vlastní dcera: Příběh o ztrátě domova a rodinných hodnot
„Mami, musíme si promluvit.“ Monika stála ve dveřích mého obýváku, ruce zkřížené na prsou, oči tvrdé jako sklo. Její hlas byl klidný, ale vím, že když takhle mluví, znamená to potíže. Seděla jsem na pohovce, v ruce hrnek s čajem, a dívala se z okna na starou lípu, kterou jsme s Karlem zasadili před čtyřiceti lety. Byla jsem doma. Byla jsem tam, kde jsem chtěla být.
„O co jde?“ zeptala jsem se tiše, i když jsem tušila odpověď. Už několik týdnů jsem cítila napětí. Monika byla nervózní, často telefonovala a šeptala do mobilu. Její dva kluci běhali po bytě a hádali se o hračky, zatímco ona seděla u stolu a počítala peníze.
„Podívej se, mami,“ začala opatrně, „vím, že to pro tebe nebude jednoduché. Ale já už to sama nezvládám. Kluci rostou, potřebujeme větší byt. A ty tady máš tři pokoje sama pro sebe…“
Zamrazilo mě. „Chceš mě vystěhovat?“
„Nechci tě vystěhovat! Jen… Myslela jsem, že bys mohla jít do té nové garsonky na Proseku. Je tam výtah, všechno nové, bezbariérový přístup. A tenhle byt bychom mohli pronajmout – pomohlo by nám to všem.“
V tu chvíli se mi sevřelo hrdlo. Všechno ve mně křičelo ne! Tohle byl můj domov. Tady jsme s Karlem vychovali děti, tady jsme slavili Vánoce, tady jsem plakala i smála se. Každý kout měl svůj příběh.
„Moniko,“ řekla jsem tiše, „já tady chci zůstat. Tohle je můj domov.“
„Ale mami…“
„Ne! Já už jsem si toho v životě odřekla dost. Když umřel táta, byla jsi to ty, kdo mi říkal, že mám být silná. Že mám žít dál. A teď mě chceš poslat pryč?“
Monika se zamračila a odvrátila pohled. „Nevíš, jak těžké to je. Kluci potřebují svůj pokoj. Já už nemám sílu pořád všechno řešit sama. Ty máš důchod, máš klid…“
„Mám klid? Víš vůbec, jaké to je být celý den sám? Každý den čekat, jestli někdo zavolá? A teď mi chceš vzít i to poslední, co mi zbylo?“
V místnosti bylo ticho. Slyšela jsem jen tikání hodin a vzdálený hluk z ulice. Monika si sedla naproti mně a položila mi ruku na koleno.
„Mami… já tě nechci ranit. Ale já už fakt nevím kudy kam.“
Vzpomněla jsem si na všechny ty roky, kdy jsem pro ni dělala první poslední. Když byla malá a bála se bouřky, spala u mě v posteli. Když jí bylo patnáct a poprvé se zamilovala, utírala jsem jí slzy. Když se rozvedla a zůstala sama s dětmi, byla jsem u ní každý den.
A teď? Teď jsem byla přítěží.
Ten večer jsem nemohla usnout. Chodila jsem po bytě a dotýkala se věcí – starého kredence po babičce, fotek na stěně, ubrusu s vyšitou krajkou. Každá věc byla vzpomínka.
Druhý den přišla Monika znovu. Tentokrát s sebou přivedla i svého bratra Petra.
„Mami,“ začal Petr opatrně, „Monika má pravdu. Víš, jak je dneska těžké najít bydlení? Já bych ti pomohl s tím stěhováním…“
„Ty taky?“ vyhrkla jsem.
Petr sklopil oči. „Nejde o to tě vyhnat. Ale… prostě je to praktičtější.“
„Pro koho?“
Nikdo neodpověděl.
Ten týden byl nejhorší v mém životě od Karlovy smrti. Děti se mnou mluvily jen o stěhování a penězích. Sousedi si začali šeptat – prý že mě děti chtějí dát do domova důchodců.
Jednou večer zazvonila sousedka paní Novotná.
„Marie, co se děje? Slyšela jsem…“
Rozplakala jsem se jí na rameni jako malá holka.
„Tohle není fér,“ řekla pevně paní Novotná. „Tohle je tvůj byt! Děti by měly být rády, že tě mají.“
Ale co když mají pravdu? Co když už opravdu jen zabírám místo?
Začala jsem si všímat věcí jinak – schody byly najednou vyšší, nákup těžší, večery delší a prázdnější. Ale pořád to byl můj domov.
Jednoho dne přišla Monika s kluky.
„Babičko,“ povídá Honzík, „proč jsi smutná?“
Objala jsem ho a rozplakala se.
Monika mě vzala za ruku.
„Mami… promiň. Já už nevím jak dál. Ale nechci tě ztratit.“
Seděly jsme spolu dlouho do noci a povídaly si o všem možném – o Karlovi, o dětství, o tom, jaké to je být sám.
Nakonec jsme našly kompromis – Monika se s kluky nastěhuje ke mně na čas a já jim pomůžu s péčí o děti i domácnost. Byt zůstane náš společný domov.
Není to jednoduché – někdy mám pocit, že tu nemám dost místa ani vzduchu. Ale aspoň nejsem sama.
A tak si večer sednu k oknu a dívám se na starou lípu.
Přemýšlím: Je lepší vzdát se svého místa pro děti? Nebo máme právo bojovat za svůj domov až do konce? Co byste udělali vy?