Když láska přijde pozdě: Příběh Jaroslava a jeho druhého dechu
„Proč jsi mi to neřekl dřív, tati?“ ozvalo se z kuchyně, kde stála moje dcera Klára s rukama v bok. Její hlas byl napjatý, oči plné nepochopení. Stál jsem v předsíni, v ruce tašku s nákupem a srdce mi bušilo až v krku. Věděl jsem, že tenhle rozhovor jednou přijde, ale stejně mě zaskočil.
„Kláro, já… já jsem nevěděl jak. Myslel jsem, že tě tím nebudu zatěžovat,“ zamumlal jsem a položil tašku na zem. Věděl jsem, že to není pravda. Pravda byla, že jsem se bál. Bál jsem se jejího soudu, bál jsem se, že mě odsoudí za to, že si ve svém věku dovoluji znovu milovat.
Klára se na mě dívala dlouho. „A co maminka? Co by na to řekla?“
To byla rána. Moje žena Marie zemřela před šesti lety. Od té doby jsem žil sám v našem panelákovém bytě na Jižním Městě. Každý den jsem chodil do Lidlu pro rohlíky a mléko, díval se na zprávy a občas si povídal s panem Novákem odnaproti o politice. Život plynul tiše, bez velkých emocí. Až do dne, kdy jsem potkal Hanu.
Bylo to v knihovně. Hledal jsem knihu o českých dějinách a ona stála u regálu s poezií. Měla šedivé vlasy stažené do drdolu a na nose brýle s červenými obroučkami. Usmála se na mě a zeptala se: „Čtete rád Seiferta?“
Od té chvíle jsme si začali povídat. Nejprve o knihách, pak o životě. Zjistil jsem, že Hana je vdova jako já, má dvě dospělé děti a bydlí jen o dvě zastávky tramvají dál. Začali jsme spolu chodit na procházky do Kunratického lesa, na kávu do malé kavárny u metra Roztyly. Najednou jsem měl pocit, že život má zase barvy.
Jenže štěstí není nikdy jednoduché. Klára mi dlouho neodpouštěla, že jsem jí o Haně neřekl dřív. „Máš právo být šťastný,“ řekla mi jednou tiše, „ale já mám právo být smutná.“
A tak jsme hledali cestu jeden k druhému. Já se učil být trpělivý a naslouchat jejím obavám. Klára mi vyčítala, že zapomínám na maminku, že ji Hanou nahrazuji. Ale já věděl, že to tak není. Marie bude vždycky součástí mého života – ale já už nechci být jen vzpomínkou.
Jednoho dne mi Hana navrhla: „Co kdybychom spolu jeli na víkend do Českého ráje? Jen my dva.“ Souhlasil jsem a těšil se jako malý kluk. Procházeli jsme skalami, seděli u ohně a povídali si dlouho do noci. Poprvé po letech jsem měl pocit, že žiju naplno.
Ale když jsme se vrátili do Prahy, čekalo mě doma překvapení. Klára seděla v kuchyni s mým vnukem Tomáškem a tvářila se vážně.
„Tati,“ začala opatrně, „Tomášek má problém ve škole. Potřebuje tě.“
Najednou jsem cítil rozpolcenost – chtěl jsem být dobrým otcem i partnerem. Hana mě podporovala: „Rodina je důležitá. Já počkám.“ Ale nebylo to jednoduché.
Začal jsem trávit víc času s Tomáškem – učili jsme se matematiku, chodili na hřiště. Hana mi chyběla, ale věděl jsem, že musím být tady pro svou rodinu.
Jednoho večera mi Klára řekla: „Tati, promiň mi tu žárlivost. Bojím se jen, že tě ztratím.“ Objali jsme se a já cítil úlevu.
S Hanou jsme pak začali plánovat společnou budoucnost – i když jsme oba věděli, že času už nemáme nazbyt. Každý den byl dar.
Někdy večer sedím u okna s hrnkem čaje a přemýšlím: Proč máme takový strach začít znovu? Proč si myslíme, že štěstí už nám nepatří? Možná je to právě odvaha milovat navzdory věku a bolesti minulosti, co dává životu smysl.
Co byste udělali vy na mém místě? Má člověk právo na štěstí i ve stáří? Napište mi svůj názor – třeba mi pomůžete najít odpověď.