Když se rodina rozpadá: Příběh jednoho nečekaného rozhodnutí
„Tak už toho mám dost! Už to dál nevydržím!“ vykřikl jsem a prudce odsunul židli od stolu. Talíř s nedojedenou svíčkovou se rozklepal a omáčka vystříkla na ubrus, který máma před chvílí pečlivě vyžehlila. Všichni na mě zírali – táta s napůl zvednutým příborem, máma s očima rozšířenýma hrůzou a sestra Klára, která se právě chystala něco říct, ale slova jí uvízla v krku.
Byl to obyčejný nedělní oběd v našem panelákovém bytě na Jižním Městě. Venku pršelo a v kuchyni voněla káva. Ale uvnitř to vřelo už dlouho. Táta zase začal s tím svým: „Kdy už si konečně najdeš pořádnou práci, Honzo? Všichni tvoji spolužáci už mají rodiny a ty pořád jenom sedíš u počítače.“
„Tati, já pracuju! Jenom ne v kanceláři jako ty. Dělám grafiku na volné noze, to je dneska normální,“ bránil jsem se. Ale on jen mávl rukou: „To není práce, to je hraní si. A co budeš dělat, až ti dojdou zakázky? Budeš žít z podpory?“
Máma se snažila situaci zachránit: „Nechte toho oba dva, vždyť je neděle. Honzo, vezmi si ještě knedlík.“ Ale já už měl knedlíků po krk. Klára se na mě podívala tím svým soucitným pohledem, který mě vždycky rozčiloval ještě víc.
„Proč mi nikdo nevěří? Proč mám pořád pocit, že vás jenom zklamávám?“ vyhrkl jsem a hlas se mi zlomil. V tu chvíli bylo ticho tak husté, že by se dalo krájet.
Táta se zhluboka nadechl a začal: „My ti věříme, ale…“
„Ale co? Ale nikdy nejsem dost dobrej! Nikdy nejsem jako Petr od sousedů nebo jako Klára! Vždycky je něco špatně!“
Klára se nadechla k odpovědi: „Honzo, to přece není pravda…“
„Je to pravda! Už to dál nevydržím. Stěhuju se pryč. Zítra si sbalím věci a jdu.“
Máma zbledla a rozplakala se. Táta jen seděl a díval se do stolu. Klára vstala a odešla do svého pokoje. Já jsem popadl bundu a vyběhl ven do deště.
Ten večer jsem chodil po sídlišti a přemýšlel, jestli jsem to nepřehnal. Ale uvnitř mě něco prasklo. Už roky jsem měl pocit, že žiju život podle cizích představ. Táta chtěl mít syna právníka nebo inženýra, máma chtěla rodinné večeře bez hádek a Klára byla vždycky ta dokonalá – samé jedničky, sportovkyně, práce v bance.
Já byl ten „umělec“, co nikdy nezapadnul. Vždycky jsem byl trochu jiný – radši jsem kreslil komiksy než kopal do míče, radši jsem četl knížky než chodil na diskotéky. A teď mi bylo třicet a pořád jsem měl pocit, že nejsem dost.
Druhý den ráno bylo ticho ještě tíživější než obvykle. Máma mi nachystala snídani, ale já neměl chuť jíst. Táta šel do práce dřív než obvykle a Klára se mi vyhýbala.
Začal jsem balit věci do starého kufru po dědovi. Každý kus oblečení byl jako připomínka toho, co nechávám za sebou – dětství na sídlišti, letní tábory u Mácháče, hádky i smíření. Máma přišla do pokoje a tiše řekla: „Honzo, prosím tě… Neodcházej takhle.“
„Mami, já musím. Potřebuju zjistit, kdo vlastně jsem.“
Objala mě a rozplakala se ještě víc. „Já tě mám ráda takového, jaký jsi. Jenom mám strach.“
„Já taky,“ přiznal jsem poprvé nahlas.
Odjel jsem k Tomášovi, kamarádovi z gymplu, který měl malý byt v Nuslích. První týdny byly zvláštní – svoboda chutnala hořkosladce. Nikdo mi nevyčítal neuklizené nádobí ani pozdní návraty domů. Ale taky nikdo nečekal, až přijdu.
Práce bylo málo a peněz ještě míň. Občas jsem měl chuť všechno vzdát a vrátit se domů s prosíkem. Ale pak jsem si vzpomněl na ten pohled mého táty – směs zklamání a nepochopení – a zatvrdil jsem se.
Jednou večer mi volala Klára: „Honzo, tati je v nemocnici. Měl infarkt.“
Zamrazilo mě. Všechno ostatní přestalo být důležité. Běžel jsem do Motola a našel mámu uplakanou na chodbě.
„To není tvoje vina,“ řekla mi hned mezi dveřmi.
Ale já věděl svoje. Seděl jsem u tátovy postele a držel ho za ruku. Byl slabý, ale usmál se na mě: „Hlavně buď šťastný, Honzo.“
Poprvé v životě jsme si opravdu promluvili – o jeho snech i o mých strachách. O tom, jak těžké je být otcem i synem zároveň.
Táta se uzdravil pomalu a já mu pomáhal doma s nákupy i s počítačem. Máma byla vděčná za každou chvíli klidu bez hádek.
Jednou večer jsme seděli všichni čtyři u stolu – poprvé po dlouhé době – a já cítil něco zvláštního. Nebyla to dokonalá rodina z reklamy na jogurty. Byli jsme rozbití i opravovaní zároveň.
Možná právě to je rodina – místo, kam se můžeš vrátit i po největší bouřce.
Někdy si říkám: Udělal bych dnes něco jinak? Nebo muselo všechno prasknout, abychom konečně začali mluvit pravdu? Co byste udělali vy na mém místě?