Ztracený hlas: Příběh jedné babičky a jejích nesplněných snů
„Babi, proč jsi nikdy nechodila na koncerty? Vždyť to je teď taková móda,“ ptá se mě Anička, když spolu skládáme puzzle na kuchyňském stole. Její hlas je lehký, bezstarostný, jako by nikdy nepoznala tíhu zklamaných snů. Na okamžik mi zaskočí v krku slina a musím se zhluboka nadechnout. Jak jí mám vysvětlit, že jsem kdysi žila pro hudbu? Že jsem zpívala, dokud mi to život dovolil?
Vzpomínky mě vtahují zpět do šedivého paneláku na okraji Plzně. Bylo mi osm a celý svět byl pro mě malý obývák, kde jsem stála na židli před zrcadlem a zpívala do hřebenu. Maminka za dveřmi žehlila a táta poslouchal rádio Svobodná Evropa na slabém šumu. „Maruško, ztiš se! Sousedi si budou stěžovat!“ křikla maminka a já se stáhla do sebe. Ale když jsem byla sama, světla reflektorů v mé hlavě nikdy nezhasla.
Ve škole jsem byla ta tichá holka, co se bojí ozvat. Ale když přišel Den matek a paní učitelka Šedivá hledala někoho na vystoupení, přihlásila jsem se. „Marie, ty? Ty jsi vždycky taková nenápadná,“ divila se. Ale když jsem zazpívala „Holka modrooká“, všichni ztichli. Poprvé jsem cítila, že někam patřím.
Jenže doma to bylo jiné. Táta byl dělník v Škodovce a máma uklízečka v nemocnici. „Zpívání tě neuživí,“ říkal táta tvrdě. „Musíš mít pořádné řemeslo.“ Hudební škola byla drahá a navíc – „Kdo by tě tam vozil? Máme dost starostí!“ A tak jsem zpívala jen tajně, když nikdo neposlouchal.
Když mi bylo patnáct, přišla do školy nabídka na konkurz do dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu v Praze. Paní učitelka mě přemlouvala: „Marie, máš talent! Musíš to zkusit!“ Doma jsem o tom řekla s nadějí v hlase. Táta se rozčílil: „Praha? To jsi se zbláznila? Kdo tě tam bude vozit? A co škola?“ Máma jen sklopila oči: „Tatínek má pravdu, Maruško…“
Ten večer jsem brečela do polštáře a nenáviděla celý svět. Proč já nemůžu být jako ostatní holky? Proč musím pořád poslouchat, co je správné? V noci jsem si slíbila, že jednou uteču a budu zpívat na velkých pódiích.
Ale život šel dál. Po škole jsem nastoupila do kanceláře na národním podniku. Každý den stejný – ráno tramvají do práce, odpoledne domů, večer vařit a uklízet. Hudba zůstala jen ve snech. Občas jsem si zazpívala při žehlení nebo když jsem byla sama doma. Nikdy jsem ale nenašla odvahu jít za svým snem.
Pak přišel Petr. Byl milý, pracovitý a chtěl rodinu. Vzali jsme se a narodila se nám dcera Jana. Petr byl hodný muž, ale nikdy nepochopil mou touhu po hudbě. „To jsou holčičí sny,“ smál se. „Teď jsi máma, máš jiné povinnosti.“ A já jsem mu věřila.
Jana rostla a já jí zpívala ukolébavky. Byly to jediné chvíle, kdy jsem cítila kousek svého starého já. Ale když vyrostla, začala poslouchat jinou hudbu – anglické písničky z rádia, které mi nic neříkaly. „Mami, ty tomu nerozumíš,“ říkala mi často.
A pak přišla revoluce. Najednou bylo všechno možné – cestovat, studovat v zahraničí, dělat kariéru. Ale já už byla stará, unavená a plná strachu z nového světa. Jana odešla studovat do Brna a já zůstala sama s Petrem v našem malém bytě.
Když Petr onemocněl, starala jsem se o něj až do konce. Po jeho smrti jsem měla pocit, že už nemám pro koho žít. Hudba mi chyběla víc než kdy dřív, ale bála jsem se začít znovu.
A teď tu sedím s Aničkou u stolu a skládáme puzzle. Ona neví nic o mých snech, o mých písních ani o tom, jak moc mě bolí, že jsem nikdy nezpívala před skutečným publikem.
„Babičko, proč jsi nikdy nezpívala v televizi?“ ptá se najednou Anička.
Usměju se a pohladím ji po vlasech. „To je dlouhý příběh, Aničko… Možná ti ho jednou povím.“ V očích mě pálí slzy a v srdci cítím tíhu všech těch let.
Někdy si říkám – co by bylo, kdybych tenkrát neposlechla rodiče? Kdybych měla víc odvahy? Možná bych dnes stála na jevišti a zpívala pro plný sál… Nebo bych byla stejně sama jako teď?
Možná je čas přestat litovat minulosti a začít žít pro přítomnost – třeba tím, že naučím Aničku první písničku…
Co myslíte – je někdy pozdě začít znovu snít? Nebo máme každý svůj čas na to najít svůj hlas?