„Proč se trápit květinami? Měli byste sázet zeleninu,“ opovrhla matka Karolíny
Karolína vždy nacházela útěchu v okvětních lístcích a stoncích květin. Jako dítě trávila hodiny v babiččině zahradě, bujném koutku světa plném dálií, růží a divokých květin. Každá návštěva byla jako pokladní hledání, když objevovala nové barvy a vůně. Její babička Věra jí učila názvy jednotlivých druhů, předávala jí znalosti staré jako půda, kterou obdělávaly.
Domů se však Karolínina vášeň pro květiny setkávala s praktickým pohrdáním ze strany její matky. Její matka, přísná žena jménem Lenka, věřila v užitečnost půdy. Pro ni byl každý kousek země příležitostí k pěstování potravin, nikoli krásy. „Proč se trápit květinami? Měli byste sázet zeleninu,“ často poznamenávala, zatímco mávala rukou nad Karolíninými květinovými aranžmá.
Přestože jí matka nepodporovala, Karolínin otec, Karel, jí k šestnáctým narozeninám vybudoval malý květinový záhon v rohu jejich zahrady. Nebylo toho mnoho, ale pro Karolínu to bylo dostatečné k založení jejího malého ráje. Zasadila zinie, aksamitníky a slunečnice, každý květ byl vzdorem vůči matčiným utilitárním názorům.
S měnícími se ročními obdobími Karolínina zahrada rozkvetla, stala se výbuchem barev a vůní, které přitahovaly včely a motýly. Sousedé se zastavovali, chválili její zahradu, což Karolínu naplňovalo hrdostí. Matčino schválení však zůstávalo nedosažitelné.
Jednoho večera, když se blížil podzim, Karolína zaslechla, jak se její rodiče hádají v kuchyni. „Je to jen plýtvání prostorem a vodou,“ trvala na svém Lenka. „Kdybychom zasadili rajčata nebo papriky, aspoň bychom z toho měli užitek. Květiny jsou jen… zbytečné.“
Karel se snažil bránit Karolíninu zahradu, tvrdil, že ji to dělá šťastnou, ale Lenka to nechtěla slyšet. Hádka skončila těžkým tichem, které se vznášelo nad domem několik dní.
Odložená dokázat svůj bod, Lenka jednoho rána podnikla drastický krok. Karolína se probudila na zvuk lopatování a vyšla ven na srdcervoucí scénu. Její matka byla v zahradě, vytrhávala její květiny s ponurým odhodláním. Slunečnice visely zvadlé a aksamitníky byly odhozeny jako obyčejné plevely.
„Proč to děláš?“ vykřikla Karolína, její hlas se lámal, když se snažila zachránit, co šlo.
„Jsou to jen květiny, Karolíno. Je čas, abys se naučila být praktická,“ řekla její matka chladně, aniž by se dívala dceři do slzami naplněných očí.
Zdrcená Karolína shromáždila vytržené květiny, její ruce se třásly. Snažila se některé znovu zasadit, ale škody byly příliš velké. Zahrada, která byla kdysi jejím útočištěm, byla nyní jen kusem roztrhané země.
V následujících týdnech se zdálo, že Karolínin duch uvadá stejně jako její květiny. Stáhla se do sebe, truchlila nejen nad zahradou, ale i nad matčinou neschopností pochopit její lásku ke kráse. Zahrada zůstala pustá, tichým svědkem konfliktu mezi praktičností a vášní.
Karel sledoval, jak se jeho dcera stahuje od světa, lituje, že nedokázal ochránit její útočiště. Věděl, že zahrada pro Karolínu nebyla jen o květinách; byla to spojení s její babičkou, vazba na jemnější svět.
Jak se blížila zima, zdálo se, že mrazivé větry jsou toho roku drsnější, přehánějí se přes prázdnou zahradu. Karolína už při procházkách nezastavovala u květinových záhonů. Něco krásného bylo ztraceno a mráz se zdál usazovat nejen na zemi, ale i v srdcích rodiny.