„Nemáte děti, takže by vaše žena měla pomáhat naší mamince.“ Sarah musela souhlasit, ale po několika měsících změnila názor
Sarah a Marek byli manželé pět let. Žili klidný život v malém městě v Česku. Oba byli zaměřeni na kariéru a rozhodli se počkat s rodinou. Jejich rozhodnutí často naráželo na nevyžádané rady a soudy od jejich rodin, zejména od Markovy matky, Lenky.
Lenka byla silná žena v pozdních šedesátých letech. Nedávno podstoupila operaci a potřebovala pomoc během zotavování. Markovi sourozenci měli všichni děti a rušné životy, takže odpovědnost za péči o Lenku padla na Sarah a Marka.
„Nemáte děti, takže by tvoje žena měla pomáhat naší mamince,“ řekla Markova sestra Jana během rodinného setkání. Sarah se cítila zahnaná do kouta, ale neochotně souhlasila. Chtěla podpořit svého manžela a jeho rodinu, i když věděla, že to bude náročné.
První týdny byly zvládnutelné. Sarah navštěvovala Lenku po práci, nosila jídlo a pomáhala s domácími pracemi. Lenka však nebyla snadná osoba k uspokojení. Často kritizovala Sarahiny kuchařské a úklidové dovednosti.
„To je příliš slané, to nemohu jíst,“ řekla Lenka jednoho večera a s úšklebkem odstrčila talíř kuřecího nákypu. Sarah se kousla do jazyka a připravila další jídlo, snažíc se udržet klid.
Marek si všiml napětí u Sarah, ale cítil se bezmocný. Byl rozpolcený mezi loajalitou k matce a láskou k manželce. Snažil se pomoci, když mohl, ale jeho práce vyžadovala dlouhé hodiny, takže většina péče zůstala na Sarah.
Jak měsíce plynuly, situace se zhoršovala. Lenkiny požadavky byly stále nerozumnější a její postoj stále nepřátelštější. Volala Sarah v nevhodných hodinách a žádala o pomoc s triviálními úkoly. Sarahina trpělivost se tenčila a její vlastní zdraví začalo trpět kvůli neustálému stresu.
Jednoho večera, po obzvlášť náročném dni v práci, dorazila Sarah k Lence domů jen proto, aby se setkala s dalším stížností.
„Proč jsi tak pozdě? Potřebovala jsem léky před hodinou,“ vyštěkla Lenka.
„Omlouvám se, uvízla jsem v dopravě,“ odpověděla Sarah unaveně.
„Výmluvy, vždycky jen výmluvy,“ zamumlala Lenka pod vousy.
Sarah pocítila vlnu hněvu, ale potlačila ji. Podala léky a odešla co nejdříve mohla. Na cestě domů se rozplakala. Nemohla takto pokračovat; něco se muselo změnit.
Když dorazila domů, našla Marka čekajícího na ni. Vypadal znepokojeně, když viděl její uplakanou tvář.
„Sarah, musíme si promluvit,“ řekl jemně.
„Už to nemohu dál dělat, Marku,“ řekla Sarah s třesoucím se hlasem. „Tvoje matka je nemožná uspokojit a ovlivňuje to mé zdraví.“
Marek si hluboce povzdechl. „Vím, že to pro tebe bylo těžké. Přemýšlel jsem o najmutí profesionální pečovatelky.“
Sarah pocítila záblesk naděje, ale také vinu. „Jsi si jistý, že si to můžeme dovolit?“
„Uděláme to tak, aby to šlo,“ ujistil ji Marek. „Tvoje pohoda je důležitější.“
Následující den probrali plán s Lenkou. Předvídatelně byla rozzuřená.
„Nepotřebuji cizince v mém domě! Sarah to zvládne dobře,“ argumentovala.
Ale Marek zůstal pevný. „Mami, o tom se nediskutuje. Potřebujeme pomoc.“
Neochotně Lenka souhlasila to vyzkoušet. Najali pečovatelku, která začala následující týden. I když to ulehčilo část břemene na Sarah, Lenkina nálada zůstala nezměněná. Pokračovala v kritice a stížnostech, což činilo práci pečovatelky stejně obtížnou.
Sarah pocítila úlevu, ale také smutek. Zkušenost napjala její vztah s Markovou rodinou až k neudržitelnosti. Uvědomila si, že někdy, bez ohledu na to, jak moc se snažíte pomoci, pro některé lidi to nikdy není dost.
Na závěr se Sarah rozhodla zaměřit na své vlastní blaho a nastavit hranice. Stále občas navštěvovala Lenku, ale už necítila povinnost splnit každý její požadavek. Bylo to těžké rozhodnutí, ale nezbytné pro její vlastní duševní zdraví.