„Samota v Srdci Prahy: Hledání Smyslu ve Věku 72 Let“
Jmenuji se Karel Novák a je mi 72 let. Žiji v Praze, městě, které nikdy nespí. Přesto se cítím osamělý. Moje děti, Jana a Petr, mají své vlastní rodiny a kariéry. Občas mi zavolají, ale většinou jsou příliš zaneprázdněni. Chápu to, ale přesto mi chybí jejich přítomnost.
Každé ráno si dávám kávu v malé kavárně na rohu naší ulice. Paní Marie, majitelka, mě vždy přivítá s úsměvem. „Jak se dnes máte, pane Nováku?“ ptá se mě pokaždé. Je to milé, ale někdy mám pocit, že je to jen zdvořilost.
Po kávě se procházím po Starém Městě. Miluji ty úzké uličky a starobylé domy. Vždycky jsem si říkal, že Praha má duši. Ale teď, když kráčím sám, cítím se jako cizinec ve vlastním městě.
Jednoho dne jsem se rozhodl navštívit starou knihovnu na Mariánském náměstí. Knihy byly vždy mým útočištěm. Mezi regály jsem narazil na paní Alenu, starou známou z mládí. „Karle! To je let, co jsme se neviděli!“ zvolala radostně.
Začali jsme si povídat a vzpomínat na staré časy. Alena mi vyprávěla o svých vnoučatech a já jí o svých pokusech najít nový smysl života. „Víš, Karle,“ řekla mi, „nikdy není pozdě začít něco nového.“
Její slova mi zůstala v hlavě. Rozhodl jsem se přihlásit do kurzu malování pro seniory v kulturním centru na Vinohradech. První den jsem byl nervózní, ale jakmile jsem vzal štětec do ruky, cítil jsem se jako znovuzrozený.
Ve skupině jsem potkal další lidi mého věku, kteří měli podobné příběhy. Společně jsme sdíleli naše radosti i starosti. Bylo to osvobozující.
Jednoho večera jsem se vracel domů a zastavil se na Karlově mostě. Díval jsem se na osvětlený hrad a uvědomil si, že nejsem sám. Mám nové přátele a nový koníček, který mi dává smysl.
Když jsem dorazil domů, zazvonil telefon. Byla to Jana. „Tati, přemýšleli jsme s Petrem, že bychom tě rádi viděli častěji,“ řekla. Usmál jsem se a odpověděl: „To bych moc rád.“
Možná nejsem tak sám, jak jsem si myslel. Praha je stále mým domovem a já jsem našel nový způsob, jak v ní žít.