Ven z mého bytu! — Jak jsem sebrala odvahu postavit se tchyni a zachránit své manželství
„Už toho mám dost, Martino! Tohle je můj byt a já už to dál nevydržím!“ křičela jsem, zatímco kapky deště bubnovaly na okno. Moje ruce se třásly, srdce mi bušilo až v krku. Tchyně, paní Věra, seděla na gauči s rukama složenýma v klíně a dívala se na mě s tím svým známým pohledem, ve kterém se mísila lítost s pohrdáním. Můj muž Petr stál mezi námi, neschopný slova, jako by nevěděl, ke komu se má přiklonit.
Bylo to už půl roku, co se k nám Věra nastěhovala. Prý jen na pár týdnů, než si najde nové bydlení po rozvodu s tchánem. Jenže týdny se změnily v měsíce a z našeho dvoupokojového bytu v Nuslích se stalo bitevní pole. Každý den začínal kritikou: „Tohle jsi zase spálila? Petr má rád vajíčka na měkko, ne na tvrdo!“ nebo „Takhle se to prádlo neskládá, děvče.“ Snažila jsem se být trpělivá, chápat její bolest z rozvodu, ale moje trpělivost byla den ode dne tenčí.
Jednoho večera jsem přišla domů z práce a našla Věru v naší ložnici. Přerovnávala mi šuplíky. „Jen jsem ti to tu trochu uspořádala,“ řekla nevinně. V tu chvíli jsem měla chuť křičet, ale místo toho jsem polkla slzy a šla do koupelny. Tam jsem se zamkla a tiše brečela. Petr mi později řekl: „Prosím tě, buď na mámu hodná. Je teď sama.“ Ale kdo byl sám se svým smutkem já?
Začala jsem být podrážděná, hádali jsme se s Petrem kvůli maličkostem. On byl mezi dvěma ohni – jeho matka a jeho žena. Jednou v noci jsem slyšela, jak Věra Petrovi šeptá: „Ta tvoje Jana je nějaká studená poslední dobou. Nechci nic říkat, ale možná by sis měl najít někoho lepšího.“ To už bylo moc.
V práci jsem byla unavená, kolegyně si všimly, že nejsem ve své kůži. „Co se děje?“ ptala se mě Alena u kávy. „Tchyně mi ničí život,“ vyhrkla jsem a rozbrečela se jí na rameni. Alena mě objala: „Musíš si nastavit hranice, Jani. Jinak tě to zničí.“
A tak přišel ten říjnový večer. Venku lilo jako z konve a já věděla, že už nemůžu dál. „Věro, musíte odejít,“ řekla jsem pevně. „Tohle je náš domov a já už to nezvládám.“ Věra se zvedla, uraženě si sbalila pár věcí a práskla dveřmi do ložnice. Petr na mě koukal jako na cizího člověka: „Tohle jsi přehnala.“
Následující dny byly peklo. Věra trucovala v pokoji, Petr se mnou skoro nemluvil. Přesto jsem cítila zvláštní úlevu – poprvé za dlouhou dobu jsem mohla dýchat. Začala jsem chodit na dlouhé procházky po Vyšehradě, psát si deník a pomalu nacházela samu sebe.
Jedno ráno jsem našla Věru v kuchyni s kufrem u nohy. „Odcházím k sestře do Modřan,“ řekla chladně. „Doufám, že budeš šťastná.“ Jenže já necítila vítězství, spíš smutek a vinu. Petr byl odtažitý, večery trávil u počítače nebo v hospodě s kamarády.
Začali jsme chodit na manželskou terapii. Poprvé jsme spolu mluvili otevřeně – o tom, jak mě Věřina přítomnost dusila, jak Petr neuměl říct ne své matce a jak jsme oba zapomněli na to nejdůležitější: být partnery jeden druhému.
Trvalo to měsíce, ale pomalu jsme si k sobě našli cestu zpět. Naučila jsem se říkat ne – nejen Věře, ale i Petrovi a všem ostatním, kdo překračovali mé hranice. Přestala jsem být tou hodnou holkou, která všechno vydrží.
Dnes už je Věra zpátky ve svém bytě a naše vztahy jsou opatrně lepší. S Petrem jsme silnější než dřív – i když někdy ještě přijde stín minulosti. Ale už vím, že mám právo chránit svůj prostor i své štěstí.
Někdy si večer sednu k oknu s hrnkem čaje a přemýšlím: Proč je tak těžké říct druhým ne? Kolik žen kolem mě žije v tichém zoufalství jen proto, že neumí chránit samy sebe? Co byste udělali vy na mém místě?