Den, kdy mi tchyně poprvé řekla „dcero“
„Tohle nikdy nebudeš dělat správně, Lucie!“ ozvalo se z kuchyně tak hlasitě, že mi málem vypadl hrnek z ruky. Stála jsem u dřezu v panelákovém bytě na pražském Proseku a snažila se nakrájet brambory na salát přesně tak, jak to dělávala paní Novotná – moje tchyně. Byla sobota před Štědrým dnem a já už třetím rokem žila v manželství s jejím jediným synem Petrem. A pořád jsem měla pocit, že jsem pro ni jen vetřelec.
„Mami, nech ji být,“ ozval se Petr z obýváku, kde skládal dětské stavebnice s naší tříletou dcerou Aničkou. Ale jeho hlas byl slabý, skoro omluvný. Věděla jsem, že se nechce hádat. Vždycky byl ten typ člověka, co radši ustoupí, než aby vyvolal konflikt.
„Já jen chci, aby to bylo jako vždycky,“ odsekla tchyně a já cítila, jak mi hoří tváře. Vzpomněla jsem si na první návštěvu u Novotných. Bylo to krátce po tom, co jsme s Petrem začali chodit. Jeho matka mě přivítala chladným pohledem a otázkou: „A co tvoje maminka? Pracuje taky v kanceláři?“ Tenkrát jsem si myslela, že je jen opatrná. Dnes už vím, že to byla první z mnoha zkoušek.
Petr byl moje všechno. Poznali jsme se na stáži v Hradci Králové. On byl tichý, ale když se usmál, rozsvítil celý pokoj. Já byla nesmělá holka z vesnice, která si nikdy nevěřila. Když mě po stáži pozval na kávu, myslela jsem, že si ze mě dělá legraci. Ale nebyla to legrace. Po roce jsme se vzali a přestěhovali do Prahy.
Jenže sňatek s Petrem znamenal i sňatek s jeho rodinou. Jeho otec byl mlčenlivý muž, který většinu času trávil v garáži nebo na zahradě. Jeho matka byla žena železné vůle – všechno muselo být podle ní. Když jsme oznámili zásnuby, její první slova byla: „A co děti? Doufám, že nebudete čekat dlouho.“
První Vánoce u Novotných byly katastrofa. Udělala jsem bramborový salát podle receptu své maminky – s jablky a hráškem. Tchyně ho ochutnala a beze slova ho odsunula stranou. Celý večer se mnou skoro nepromluvila.
Roky plynuly a já se snažila zapadnout. Pekla jsem její koláče, učila se její recepty, dokonce jsem začala chodit na její oblíbené cvičení do Sokola. Ale pořád jsem měla pocit, že stojím za sklem – vidím dovnitř, ale nejsem součástí.
Letos to mělo být jiné. Anička už byla dost velká na to, aby pomáhala s cukrovím, a Petr slíbil, že mě podpoří. Jenže už od rána byla atmosféra napjatá. Tchyně kritizovala všechno – od toho, jak jsem prostřela stůl, až po to, jak jsem oblékla Aničku.
Když jsem nakonec rozbrečená utíkala do koupelny, slyšela jsem za sebou kroky. „Lucko,“ ozval se Petr tiše a objal mě kolem ramen. „Já vím, že je to těžké. Ale ona tě má ráda… jen to neumí říct.“
„To není fér,“ vzlykla jsem. „Snažím se už roky a pořád nejsem dost dobrá.“
Petr mě pohladil po vlasech a políbil do čela. „Jsi nejlepší žena i máma na světě. Pro mě i pro Aničku.“
Vrátila jsem se do kuchyně s rozhodnutím nevzdat to. Když tchyně přišla s další poznámkou o tom, jak špatně krájím zeleninu, podívala jsem se jí do očí: „Paní Novotná… já vím, že nejsem vaše dcera. Ale snažím se být dobrá manželka pro Petra a máma pro Aničku. Můžeme to dneska prostě zkusit spolu?“
Chvíli bylo ticho tak husté, že by se dalo krájet nožem.
Pak tchyně pomalu položila nůž na prkénko a posadila se ke stolu. „Víš… já nikdy neměla dceru,“ řekla tiše. „A možná proto nevím, jak… jak být k tobě milá.“
Sedly jsme si naproti sobě a poprvé za ty roky jsme spolu mluvily o něčem jiném než o vaření nebo úklidu. Řekla mi o svém dětství v Sudetech, o tom, jak přišla o rodiče a musela se starat o mladší sourozence. O tom, jak moc miluje Petra a jak moc se bojí, že ho ztratí.
Když jsme spolu večer seděly u stolu a Anička nám nosila ozdoby na stromeček, tchyně najednou vzala mou ruku do své.
„Lucko… dneska jsi mi ukázala něco důležitého,“ řekla tiše. „Možná nejsi moje dcera z krve… ale dneska jsi moje dcera v srdci.“
V tu chvíli mi po tváři stekla slza – tentokrát ne smutku nebo frustrace, ale úlevy a radosti.
Dnes už vím, že někdy stačí jedno slovo nebo jeden upřímný rozhovor k tomu, aby se změnily celé roky nepochopení.
A tak se ptám: Kolik z vás někdy čekalo na jedno jediné slovo přijetí? A kolik z vás ho nakonec slyšelo?