Osamělost bez dětí: Příběh Izabely
„Proč jsi nikdy neměla děti, Izabelo?“ zeptala se mě jednou Marta, když jsme seděly v komunitním centru a popíjely kávu. Její otázka mě zasáhla jako blesk z čistého nebe. Ne proto, že bych na ni neměla odpověď, ale protože jsem věděla, že odpověď není tak jednoduchá, jak by si mnozí přáli slyšet.
„Víš, Marto,“ začala jsem pomalu, „nikdy jsem necítila tu potřebu. Měla jsem jiné sny, jiné cíle. Chtěla jsem cestovat, poznávat svět a věnovat se své kariéře. A když jsem se konečně usadila, bylo už pozdě.“
Marta se na mě podívala s pochopením, ale v jejích očích byla stále otázka. „A nelituješ toho teď? Když jsi sama?“
Zhluboka jsem se nadechla a podívala se z okna na padající listí. „Samota je složitá věc,“ odpověděla jsem po chvíli. „Ale víš co? Viděla jsem tolik lidí s dětmi, kteří jsou stejně osamělí jako já. Děti nejsou zárukou štěstí nebo společnosti ve stáří.“
Vzpomněla jsem si na svou přítelkyni Janu, která měla tři děti. Vždycky si stěžovala, jak málo času na ni mají, jak jsou zaneprázdněné svými životy. „Děti ti nezaručí, že nebudeš sám,“ pokračovala jsem. „Je to iluze, kterou si mnozí pěstují.“
Marta kývla hlavou a zamyslela se nad mými slovy. „Ale co tě tedy naplňuje?“ zeptala se.
Usmála jsem se na ni. „Můj život je plný vzpomínek na místa, která jsem navštívila, na lidi, které jsem potkala. Mám přátele, kteří jsou mi jako rodina. A i když někdy cítím osamělost, vím, že to není kvůli tomu, že bych neměla děti.“
Vzpomněla jsem si na jednoho muže, kterého jsem potkala v Itálii. Byl to starší pán jménem Giovanni, který žil sám v malém domku u moře. Každý den chodil na pláž a sbíral mušle. Když jsem se ho zeptala, zda se cítí osamělý, odpověděl mi: „Osamělost je stav mysli. Pokud jsi spokojený sám se sebou, nikdy nebudeš sám.“ Tato slova mi zůstala v paměti.
„Izabelo,“ přerušila mé myšlenky Marta, „myslíš si někdy o tom, co by bylo jinak, kdybys měla děti?“
Přemýšlela jsem nad tím často. Ale pokaždé jsem dospěla ke stejnému závěru. „Možná bych měla jiný život,“ řekla jsem jí upřímně. „Ale to neznamená, že by byl lepší nebo horší. Jen jiný. A já jsem spokojená s tím, co mám.“
Marta se usmála a položila mi ruku na rameno. „Děkuji ti za tvůj příběh,“ řekla tiše.
Když jsem se vracela domů z komunitního centra, přemýšlela jsem o našem rozhovoru. Jak často lidé spojují štěstí s dětmi a rodinou? A kolik z nich si uvědomuje, že skutečné naplnění přichází zevnitř?
Možná bych měla více sdílet svůj příběh s ostatními. Možná by to pomohlo někomu pochopit, že děti nejsou jedinou cestou k naplnění života.
A tak se ptám sama sebe: Co je skutečné štěstí? A jak ho najdeme v sobě samých?