„Vaše Děti Mě Přivádějí k Šílenství,“ Řekla Tchyně
Alena byla vždy silnou osobností, se kterou bylo třeba počítat. Její silná vůle a ostrý jazyk ji činily jak respektovanou, tak obávanou v jejím profesním životě. Když konečně odešla do důchodu ze své pozice vysoce postavené advokátky, její kolegové nemohli skrýt svou úlevu. Uspořádali velkolepou rozlučkovou párty, včetně šampaňského a srdečných proslovů, ale všichni věděli, že tajně slavili konec Aleniny vlády teroru.
Alenina dcera, Veronika, měla vždy napjatý vztah se svou matkou. Veronika byla jemná duše, úplný opak Aleny. Vzala si Jakuba, laskavého a trpělivého muže, který pracoval jako učitel. Měli dvě děti, Karla a Aničku, kteří byli světlem jejich života.
Když Alena odešla do důchodu, rozhodla se přestěhovat blíže k Veronice a její rodině. Koupila si dům jen pár bloků od nich a oznámila, že bude trávit více času se svými vnoučaty. Veronika byla opatrná, ale doufala, že to bude příležitost pro její matku navázat vztah s Karlem a Aničkou.
Nejprve se zdálo, že vše jde dobře. Alena vyzvedávala děti ze školy a brala je do parku. Dokonce jim začala pomáhat s domácími úkoly. Ale netrvalo dlouho a její panovačná povaha se znovu projevila.
Jednoho večera, když Veronika připravovala večeři, Alena vtrhla do kuchyně s tváří rudou od frustrace.
„Vaše děti mě přivádějí k šílenství!“ vykřikla. „Karel mě neposlouchá ani slovo a Anička pořád na něco fňuká.“
Veronika se zhluboka nadechla a snažila se zůstat klidná. „Mami, jsou to jen děti. Potřebují trpělivost a pochopení.“
„Trpělivost? Pochopení?“ Alena odfrkla. „Co potřebují, je disciplína. Když jsem byla v jejich věku, moji rodiče netolerovali žádné nesmysly.“
Jakub právě vešel do místnosti a slyšel poslední část rozhovoru. „Aleno, vážíme si tvé pomoci, ale možná bys měla trochu ustoupit. Nech nás řešit disciplínu.“
Alena na něj zlostně pohlédla. „Dobře. Ale nechoďte za mnou brečet, až se z nich stanou rozmazlení spratci.“
Jak týdny plynuly, napětí mezi Alenou a Veroničinou rodinou rostlo. Alenina neustálá kritika a tvrdé metody si vybíraly svou daň na všech. Karel začal ve škole zlobit a Anička se stávala stále více uzavřenou.
Jednoho dne Veronice zavolala Karlova učitelka. „Paní Nováková, mám obavy o Karla. Poslední dobou je ve třídě velmi rušivý.“
Veronika pocítila záchvěv viny. Věděla, že přítomnost její matky ovlivňuje její děti, ale nevěděla, jak to napravit.
Ten večer si sedla s Jakubem, aby situaci probrali. „Nevím, co dělat,“ přiznala. „Máma všechno jen zhoršuje.“
Jakub ji objal kolem ramen. „Musíme nastavit hranice, Veroniko. Kvůli našim dětem.“
Druhý den ráno šla Veronika za svou matkou. „Mami, musíme si promluvit,“ začala.
Alena vzhlédla od novin. „Co je zase?“
„Vážíme si všeho, co pro nás děláš, ale tvoje metody pro naši rodinu nefungují,“ řekla Veronika jemně. „Potřebujeme, abys respektovala náš styl výchovy.“
Aleniny oči se zúžily. „Takže mě vyhazujete?“
„Ne, mami,“ odpověděla Veronika. „Jen potřebujeme trochu prostoru.“
Alena náhle vstala. „Dobře. Jestli to tak cítíš, budu se vám vyhýbat.“
Alena dodržela své slovo a distancovala se od Veroničiny rodiny. Přestala vyzvedávat děti ze školy a zřídka je navštěvovala. Dům byl bez její přítomnosti tišší, ale škody už byly napáchány.
Karel pokračoval v problémech ve škole a Aniččina kdysi jasná duše se zdála být pohaslá. Veronika a Jakub dělali vše pro to, aby své děti podpořili, ale jizvy způsobené Aleninou tvrdostí nebyly snadno zahojitelné.
Na konci přinesl Alenin důchod více zmatku než klidu do Veroničiny rodiny. Oslava s šampaňským na její rozlučkové párty se zdála být vzdálenou vzpomínkou, když se snažili zvládnout výzvy, které po ní zůstaly.