Babiččina odvaha: Boj o rodinnou naději
„Mami, já už to prostě nevydržím!“ křičela moje dcera Petra přes slzy, zatímco v kuchyni duněly kroky mého zetě Tomáše, který si balil věci. Stála jsem mezi nimi, s hrnkem kávy v ruce, a cítila, jak se mi třesou prsty. V tu chvíli jsem si připadala jako malá holka, která neví, kam se schovat před bouřkou. Ale teď jsem byla ta, ke které se všichni upínali – babička, máma, poslední opora.
„Petro, uklidni se, prosím tě,“ snažila jsem se šeptem, ale ona mě neslyšela. Tomáš zabouchl dveře ložnice a já slyšela, jak v chodbě padá kufr na zem. Vnoučata – malý Matýsek a šestiletá Anička – seděla na gauči a tiskla k sobě plyšového medvěda. Jejich oči byly obrovské a plné strachu.
V tu chvíli mi hlavou probleskla vzpomínka na vlastní dětství. Můj otec odešel od mámy, když mi bylo osm. Pamatuju si ten den do detailu – ticho v bytě na Žižkově, mámina tvář bílá jako stěna a můj pocit, že už nikdy nebude dobře. Teď jsem byla já ta dospělá a měla jsem zabránit tomu, aby moje vnoučata zažila stejnou bolest.
Tomáš vyšel z ložnice s kufrem v ruce. „Já už to fakt nemůžu. Petra mě jenom ponižuje! Všechno je špatně!“ vyštěkl a ani se na mě nepodíval. Petra se rozplakala ještě víc.
„A co děti? Co jim řekneš?“ zeptala jsem se tiše.
„To je tvoje starost, ne?“ odsekl Tomáš a práskl dveřmi.
V kuchyni zůstalo ticho. Petra se sesunula na židli a hlavu složila do dlaní. Slyšela jsem její tiché vzlyky a cítila jsem, jak mi srdce puká. Přistoupila jsem k ní a objala ji kolem ramen.
„To zvládneme,“ zašeptala jsem jí do vlasů, i když jsem sama nevěřila vlastním slovům.
Ten večer jsme s dětmi seděli u stolu a já jim vařila krupicovou kaši – jejich oblíbenou. Anička mlčky míchala lžící v misce a Matýsek se mě pořád ptal: „Babičko, kdy přijde táta?“
„Tatínek teď musí být chvíli sám,“ odpověděla jsem opatrně. „Ale my jsme tady spolu.“
V noci jsem nemohla spát. Převalovala jsem se v posteli a hlavou mi běžely všechny možné scénáře. Co když Petra nezvládne být sama? Co když Tomáš odejde úplně? Co když děti budou trpět stejně jako já kdysi?
Ráno jsem šla do práce – dělám účetní v malé firmě na Smíchově. Kolegové si šeptali o mém trápení; v malém městě se nic neutají. „Julie, drž se,“ říkala mi kolegyně Jana a podávala mi kávu. „Dneska je těžká doba pro všechny ženy.“
Po práci jsem spěchala domů. Petra seděla na gauči a koukala do prázdna. Děti byly u sousedky na zahradě.
„Petro, musíme si promluvit,“ začala jsem opatrně.
„Já už nemůžu, mami,“ řekla tiše. „Všichni čekají, že to zvládnu. Ale já nevím jak.“
Sedla jsem si vedle ní a vzala ji za ruku.
„Víš, když odešel můj táta, myslela jsem si, že už nikdy nebudu šťastná. Ale máma to zvládla. A já taky. A ty to zvládneš taky – ale musíš chtít.“
Petra zavrtěla hlavou. „Lidi ve vsi si budou povídat… Že jsem neschopná manželka, že neumím udržet rodinu pohromadě.“
„A co na tom záleží?“ zvýšila jsem hlas víc, než jsem chtěla. „Lidi budou vždycky mluvit! Ale ty máš děti a ty tě potřebují.“
Petra mlčela. Cítila jsem její bezmoc i vztek na celý svět.
Další týdny byly jako zlý sen. Tomáš volal jen občas a děti byly čím dál smutnější. Anička začala koktat a Matýsek měl noční můry. Petra byla jako tělo bez duše.
Jednoho večera přišla moje sestra Alena na návštěvu. Sedly jsme si ke stolu a ona mi nalila sklenku vína.
„Julie, ty to všechno táhneš sama,“ řekla soucitně. „Ale nemůžeš zachránit všechny.“
„Musím,“ odpověděla jsem tvrdohlavě. „Jestli ne já, tak kdo?“
Alena mě objala a já poprvé po dlouhé době brečela nahlas.
Začala jsem hledat pomoc – psychologa pro děti, podpůrnou skupinu pro Petru. Bylo těžké přiznat si, že to sama nezvládnu. Ale když jsem viděla první úsměv na Aniččině tváři po týdnech ticha, věděla jsem, že to stálo za to.
Jednoho dne přišla Petra domů z terapie a poprvé za dlouhou dobu mě objala.
„Děkuju ti, mami,“ zašeptala.
A já věděla, že jsme na správné cestě.
Někdy večer sedím u okna s hrnkem čaje a dívám se na spící děti. Přemýšlím o tom, kolik toho ženy v našem světě musí vydržet – kolik bolesti snesou kvůli rodině, dětem i kvůli tomu, co si o nich řeknou sousedi.
Možná nejsem dokonalá babička ani matka. Ale jedno vím jistě: nikdy nesmíme přestat bojovat za ty, které milujeme.
A tak se ptám sama sebe i vás: Kolik toho ještě musí české ženy vydržet? Kdy konečně přijde čas myslet taky na sebe?