Patnáct minut ticha: Co všechno se může stát, když odejdete?
„Noro, prosím tě, můžeš na chvíli pohlídat Emanuela? Potřebuju si aspoň na hodinu odpočinout,“ prosila mě Eliška, když mi v pátek ráno volala. V jejím hlase byla slyšet únava, jakou znám jen od matek malých dětí. Emanuel byl její první dítě, moje první vnouče, a já byla pyšná, že mi svěřila takovou důvěru.
„Samozřejmě, Eliško. Přijedu hned po práci,“ odpověděla jsem a už jsem v duchu plánovala, jak si s malým pohrajeme, zazpívám mu ukolébavku a možná ho i uspím.
Když jsem dorazila do Eliščina bytu na pražském sídlišti, Emanuel zrovna spal ve své postýlce. Eliška mi ukázala, kde má pleny, sunar i monitor dechu. „Neboj se, mami, kdyby něco, volej mi. Ale myslím, že bude spát ještě dlouho.“
Jenže sotva Eliška odešla do ložnice, zjistila jsem, že doma nemají ani kapku mléka. A já jsem si vzpomněla na svůj slib, že jí přinesu čerstvé rohlíky a máslo. Podívala jsem se na spícího Emanuela – byl tak klidný, tak malý. V hlavě mi běželo: „Vždyť je to jen na pár minut. Obchod je hned za rohem. Za patnáct minut jsem zpátky.“
Oblékla jsem si kabát, zamkla dveře a spěchala do večerky. Po cestě jsem si opakovala: „Nic se nestane. Vždyť je v postýlce. Monitor dechu funguje.“
Jenže když jsem se vracela s taškou v ruce, u vchodu do domu stála sousedka paní Novotná a povídala si s někým z domu. Zdržela mě otázkami o Elišce a malém. Slušně jsem odpovídala, ale v hlavě mi začal klíčit neklid.
Konečně jsem odemkla dveře bytu. Emanuel pořád spal. Všechno bylo v pořádku. Ulevilo se mi tak moc, že jsem se rozplakala.
Za chvíli vyšla Eliška z ložnice. „Mami, děkuju ti…“ začala, ale zarazila se, když viděla můj výraz.
„Eliško… já… byla jsem v obchodě. Emanuel spal a já myslela…“ začala jsem koktat.
Eliška zbledla. „Ty jsi ho nechala samotného? Mami! To snad nemyslíš vážně! Co kdyby… co kdyby se něco stalo? Požár? Zloděj? Dusil by se?“
Cítila jsem se menší než špendlík. „Omlouvám se… opravdu… nechtěla jsem…“
Eliška mě přerušila: „Tohle už nikdy nedělej! Jak ti mám teď věřit?“
Seděla jsem na gauči a dívala se na svého spícího vnuka. V hlavě mi běžely všechny možné scénáře – co kdyby opravdu začalo hořet? Co kdyby někdo vtrhl do bytu? Co kdyby monitor selhal?
Celý víkend jsme s Eliškou téměř nepromluvily. Cítila jsem její zklamání i svůj vlastní stud. Když jsem v neděli odcházela domů, Emanuel už byl vzhůru a usmíval se na mě. Ale já věděla, že mezi mnou a Eliškou vznikla trhlina.
Další týdny byly těžké. Eliška mi nevolala tak často jako dřív. Když potřebovala pohlídat Emanuela, raději zavolala své kamarádce Lucii nebo tchýni paní Horákové.
Jednou večer mi napsala zprávu: „Mami, promiň, ale pořád mám strach tě poprosit o hlídání.“
Seděla jsem u stolu a dívala se na tu krátkou větu snad půl hodiny. Přemýšlela jsem o tom, jak snadno může člověk ztratit důvěru někoho blízkého kvůli jedné špatné volbě.
Začala jsem psát odpověď: „Eliško, moc mě to mrzí. Uvědomila jsem si, jak velkou chybu jsem udělala. Už nikdy bych tě ani Emanuela neohrozila.“
Trvalo několik měsíců, než jsme si s Eliškou znovu začaly povídat jako dřív. Jednou mě pozvala na kávu a já měla možnost Emanuela pochovat. Tentokrát jsem seděla vedle jeho postýlky celou dobu, co spal.
„Mami,“ řekla Eliška tiše, „já vím, že jsi to nemyslela zle. Ale pochop – pro mě je Emanuel celý svět.“
Přikývla jsem a polkla slzy: „A pro mě jste vy oba všechno.“
Od té doby jsme si nastavily jasná pravidla – žádné odcházení z bytu bez dítěte, žádné výmluvy na rychlé nákupy. A já si uvědomila jednu věc: důvěra je jako tenká nit – snadno se přetrhne a těžko se znovu splétá.
Někdy večer sedím sama v kuchyni a přemýšlím: Kolik lidí už udělalo podobnou chybu? A kolik z nich mělo to štěstí jako já – že těch patnáct minut ticha nezměnilo jejich život navždy?
Co byste udělali vy na mém místě? Myslíte si, že je možné získat zpět důvěru po takové chybě?