Mezi láskou a mateřstvím: Když mě manžel postavil před volbu
„Tak si vyber, Hano. Buď já, nebo to dítě.“ Petr stál ve dveřích ložnice, ruce v pěstích a oči plné slz i vzteku. V tu chvíli jsem měla pocit, že se mi zastavilo srdce. Všechno, co jsme spolu zažili – první rande na Petříně, společné bydlení v paneláku na Jižním Městě, dovolené v Krkonoších – to všechno se najednou rozplynulo v jediném okamžiku.
„To nemyslíš vážně,“ zašeptala jsem. Ale Petr jen zavrtěl hlavou. „Nechci dítě. Nechci být otcem. Ne teď. A jestli si ho necháš, já odcházím.“
Bylo mi třiatřicet a poprvé v životě jsem byla těhotná. Neplánovaně, ale když jsem viděla dvě čárky na testu, rozplakala jsem se štěstím. Petr byl zpočátku zaskočený, ale doufala jsem, že si zvykne. Jenže místo toho přišlo tohle ultimátum.
Seděla jsem na posteli a dívala se na své ruce. V hlavě mi vířily myšlenky: Co když odejde? Zvládnu to sama? Co na to řeknou naši? Máma vždycky říkala, že rodina je základ všeho. Ale jaká rodina mi zbyde?
Ten večer jsem nemohla spát. Petr mlčel, seděl v obýváku a koukal do tmy. Ráno odešel do práce beze slova. Já zůstala doma a poprvé jsem si uvědomila, jak moc se bojím budoucnosti.
Když jsem to řekla mámě, rozbrečela se. „Haničko, vždyť on tě má rád! Možná jen potřebuje čas.“ Táta byl naopak nekompromisní: „Jestli tě vydírá, nestojí za to.“
Dny plynuly a napětí mezi mnou a Petrem by se dalo krájet. Přestali jsme spolu mluvit o čemkoli jiném než o praktických věcech – kdo nakoupí, kdo vyvenčí psa. Každý večer jsem doufala, že přijde a obejme mě, že řekne: „Promiň, byl jsem hloupý.“ Ale místo toho přišel další rozhovor.
„Hano, já to fakt nedám. Já prostě dítě nechci. Nechci být jako můj táta – pořád pryč, věčně unavený a protivný. Já chci žít.“
„A co já?“ vykřikla jsem zoufale. „Já snad nechci žít? Já snad nechci být šťastná?“
„Ale ty chceš dítě víc než mě,“ řekl tiše.
V tu chvíli jsem pochopila, že už není cesty zpět. Rozhodla jsem se pro dítě. Petr si sbalil věci během jednoho odpoledne a odešel k matce do Modřan.
Zůstala jsem sama v našem bytě s prázdnými skříněmi a ještě prázdnějším srdcem. První týdny byly peklo. Každý zvuk na chodbě mě vyděsil – co když se vrátí? Co když si to rozmyslí? Ale nevrátil se.
Začala jsem chodit na předporodní kurzy sama. Všude kolem mě byly páry – smáli se, drželi se za ruce, plánovali budoucnost. Já seděla v rohu a snažila se nebrečet.
Jednou večer mi Petr napsal: „Doufám, že jsi šťastná.“ Byla v tom ironie i bolest. Odpověděla jsem jen: „Snažím se.“
Porod byl těžký. Malý Tomášek přišel na svět o měsíc dřív a já měla strach o jeho zdraví i o to, jestli to všechno zvládnu. Máma byla u mě v porodnici a držela mě za ruku. „Jsi silná holka,“ šeptala mi do ucha.
První týdny doma byly nekonečné – Tomášek plakal, já plakala s ním. Někdy jsem měla chuť všechno vzdát. Ale pak přišel jeden večer, kdy se na mě poprvé usmál. V tu chvíli jsem věděla, že jsem udělala správně.
Petr se už nikdy neozval. Slyšela jsem od společných známých, že si našel novou přítelkyni – mladší, bez závazků. Občas mě bodlo u srdce, když jsem viděla šťastné rodiny v parku nebo když Tomášek poprvé řekl „táta“ a nikdo tam nebyl.
Ale naučila jsem se žít sama za sebe i za něj. Našla jsem si novou práci na poloviční úvazek v knihovně a začala chodit s Tomáškem do mateřského centra. Pomalu jsme si budovali nový život – bez Petra, ale s nadějí.
Někdy večer sedím u okna s hrnkem čaje a přemýšlím: Udělala bych to znovu? Vybrala bych si zase dítě místo manžela? Možná ano. Protože láska k dítěti je jiná než láska k muži – je hlubší a opravdová.
A tak se ptám vás: Co byste udělali vy? Je správné obětovat vztah kvůli dítěti? Nebo byste bojovali za manželství i za cenu vlastního štěstí?